Можливо, обмеження не принесуть бажаного результату, але не запроваджувати санкцій узагалі Україна не може.
Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив політолог Михайло Дяденко, оцінюючи розширення санкцій проти РФ з боку України.
«Санкції щодо РФ і російських чиновників з боку України узгоджувалися з демократичною спільнотою – країнами ЄС, США, Канадою. Україна не може не запроваджувати своїх санкцій, хоча потрібно розуміти, що дійсно їх частка дуже мала, на відміну від санкцій, запроваджених США та країнами ЄС», – зазначив Дяденко.
Однак це правильний стратегічний і символічний крок з боку України. Це підтвердження того, що Україна координує свою політику зі світовою спільнотою, додав він.
«Санкції України проти російських чиновників не завдадуть великої шкоди. Російсько-український товарообіг знижується. РФ може й не помітити цих санкцій, на відміну від України, яка була зав'язана на торгівлю з РФ у частині газу й нафтопродуктів. Для нас це була суттєва структура імпорту», – пояснив політолог.
Однак із нашого боку, це важливий символічний крок. У відповідь РФ також може запровадити додаткові санкції щодо українських офіційних осіб і якихось підприємств, уточнив він.
«Але вони вже не матимуть великого значення для нас. Бізнес, який раніше орієнтувався на РФ, уже перейшов на інші ринки. Економічні зв'язки з РФ звужуються», – підкреслив Дяденко.
Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков зазначив, що найбільш ефективні обмеження не персональні, а ті, які стосуються співпраці в секторальних сферах, зокрема банківській та енергетичній.
Однак, за його словами, критика санкцій як таких і того, що вони не дають зрушень, не зовсім доречна.
«Ми не знаємо й не можемо уявити, яким був би результат зараз, якими були б дії РФ, якби цих санкцій не було», – підкреслив він.
Санкції не змінюють ситуацію кардинально, але мають стримувальний і накопичувальний ефект, уточнив експерт.
Він нагадав, що РФ уже зіткнулася з економічними проблемами, відбувається стагнація, був обвал рубля.
«Якщо подивитись останні дані центру «Левада» про довіру до влади, то й у керівництва РФ уже є приводи для занепокоєння. Принцип накопичення кількісних заходів і перехід до якісних ніхто не скасовував», – резюмував Михайло Пашков.
Нагадаємо, 20 березня президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про санкції проти осіб та компаній, причетних до агресії проти України в Криму та на Донбасі. Санкції були запроваджені щодо 294 юридичних та 848 фізичних осіб.
Що обіцяють кандидати в президенти з приводу відносин України з Росією, можна дізнатися, пройшовши наш тест.
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA