Обмін полоненими та шлях до миру: в чому небезпека для України

Євген Дикийексперт Міжнародного інституту демократій

Перший етап обміну став не тільки радісною подією, тому що нарешті звільнено наших полонених, але і тривожною. Деяких наслідків, можливо, вже ніколи не виправити.

Таку думку «Слову і Ділу» озвучив експерт Міжнародного інституту демократій Євген Дикий.

«Як би цинічно не звучало, ціна, яку заплатила Україна за цей обмін, дуже висока. Мова не про обмін людей на людей. Україна отримала своїх громадян, а в обмін здала архітектуру міжнародної підтримки України, яку важко вибудовували п'ять років», — підкреслив Дикий.

На його думку, Україна дала небезпечний сигнал західним партнерам про те, що між їхніми запитами та запитами Кремля нова влада обере останнє.

Експерт не виключив, що ставлення до України на міжнародній арені може змінитися не в найкращу сторону.

На його погляд, Україна могла видати кого завгодно, але звільнення Цемаха — величезна помилка.

Видача Цемаха створює ризик того, що РФ уникне покарання за крах МН17. Трагедія малазійського боїнгу — єдиний злочин, на який навіть друзі РФ не можуть закрити очі.

За його словами, якщо суд визнає, що провина РФ не встановлена й не доведена до кінця - буде запущений процес реабілітації Росії.

Експерт переконаний, що Цемах — єдиний живий свідок, який повинен був постати перед судом.

На думку Дикого, якщо не буде живого свідка, свідчення Цемаха, які були записані раніше, легко можуть звести нанівець, мовляв, були тортури.

«Після першого етапу обміну Путін і Зеленський святкують перемогу. Тільки у Путіна є для цього підстави, а в ОПУ донині не усвідомили ситуацію», — зазначив Дикий.

Він висловив побоювання, що Україна робитиме кроки назустріч миру, тільки «руському миру».

Фахівець акцентував, що РФ п'ять років домагається реалізації плану Штайнмайера, який передбачає проведення виборів без зупинки окупації, прямі переговори з бойовиками, автономію Донбасу, амністію.

«Є підстави побоюватися, що перший етап обміну між Україною і РФ запускає цей процес», — резюмував Євген Дикий.

Як відомо, 7 вересня відбувся обмін полоненими між Україною і Російською Федерацією за формулою «35 на 35». В Україну повернулися 24 українські моряки, які були захоплені в Керченській протоці, а також 11 політв'язнів.

Додамо, у Зеленського сподіваються на ще один обмін полоненими до кінця року.

Нагадаємо, 9 квітня 2019 року, ще будучи кандидатом в президенти України, Володимир Зеленський пообіцяв повернути всіх військовополонених.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО