Набув чинності закон про перезавантаження НАЗК

Закон про перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) № 140-IX набув чинності в п'ятницю, 18 жовтня.

Про це повідомляє сайт ВР.

Документ скасовує визнані неконституційними норми про обов'язок антикорупціонерів подавати е-декларацію. Йдеться про фізосіб, які отримують гроші або майно в рамках програм допомоги, в тому числі в сфері запобігання, протидії корупції; запроваджують стандарти в сфері антикорупційної політики; керівників громадських антикорупційних організацій.

Змінюється спосіб управління НАЗК із колегіального на одноосібний. Тільки голова буде нести відповідальність за законність, прозорість і ефективність роботи агентства. Голову Нацагентства призначить уряд за поданням конкурсної комісії.

Конкурсна комісія буде діяти в складі шести осіб (по троє призначають уряд і міжнародні партнери), але є повноважною, якщо в її складі буде принаймні чотири особи, якщо як мінімум три кандидатури були подані міжнародними донорами. Комісія буде ухвалювати рішення чотирма голосами, три із яких мають належати тим, кого рекомендували донори.

Передбачається, що конкурсна комісія на відкритому засіданні відкритим голосуванням визначає кандидата із тих, хто пройшов співбесіду. Таку кандидатуру подають уряду.

Голову НАЗК зможуть достроково позбавити повноважень в тому разі, якщо комісія з проведення незалежної оцінки визнає діяльність Нацагентства неефективною.

У голови Нацагентства буде можливість призначати трьох заступників (він же зможе їх звільняти).

Керівнику НАЗК надали право призначати на посади та звільняти працівників НАЗК, привласнювати ранги держслужбовцям, заохочувати або притягати до дисциплінарної відповідальності. Голова агентства увалює рішення про розподіл бюджетних коштів, якими розпоряджається НАЗК. Він же затверджує плани Нацагентства, визначає показники ефективності діяльності органу.

Закон передбачає створення уповноважених підрозділів із питань запобігання корупції, зокрема в Офісі президента, апараті ВРУ, секретаріаті уряду, тощо. При цьому керівник такого управління підконтрольний керівникові відповідного держоргану або органу місцевого самоврядування.

Встановлюється, що Рахункова палата має контролювати, як НАЗК витрачає гроші, а Громадська рада при НАЗК у складі 15 осіб як орган виконує свої повноваження.

Закон визначає посадові оклади працівників НАЗК відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921 грн на початок 2019 роки): голова - 40 (76,8 тис. грн), заступник голови - 30 (57,6 тис. грн), керівник терроргану - 25 (48 тис. грн). Інші працівники НАЗК отримуватимуть подвійний оклад, встановлений урядом для тих, хто обіймає відповідні посади у центральних органах виконавчої влади. Оклад уповноважених встановлюється із коефіцієнтом 1,5.

Максимальний розмір премії - половина окладу.

Нагадаємо, 16 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав закон про перезапуск НАЗК.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО