Верховна рада України цього тижня повинна розглянути оновлений Виборчий кодекс. Якщо уряд ухвалить законопроект, то вже восени 2020 року місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Політичний аналітик Валентин Краснопьоров у коментарі «Слово і Діло» підкреслив, що всі дослідження громадських організацій і практика показують, що на місцевих виборах потрібна мажоритарна або змішана система.
Аналітик нагадав, що останні вибори в Україні були нібито пропорційні, але на мажоритарній основі. На його думку, на місцевих виборах найкращою є мажоритарна система, оскільки проблеми, які розв'язують на місцях, відрізняються від тих, які вирішуються на національному рівні.
«Соціальні, комунальні, культурні та багато інших питань мають чітку прив'язку до конкретної території», – зазначив Краснопьоров.
Політолог пояснив, що суть відкритих списків у тому, що є можливість ранжувати депутатів не закрито, є можливість впливати громадянам. Однак вже не буде 250 округів. «Ми втрачаємо репрезентативність депутата на окрузі в меншому масштабі», – підкреслив він.
На його думку, в «Слузі народу» жертвують мажоритарною системою заради пропорційної у своїх інтересах. До того ж, в документі є неприпустима норма, а саме: СБУ може вплинути на комісію, щоб відкликати депутата в разі підозри в сепаратизмі й т.п.
«Як таке можливо без суду? Це антиконституційна та антиправова норма», – констатував Краснопьоров.
Аналітик зауважив, що в СН зараз жертвують мажоритарною системою на місцях заради збереження рейтингів. При цьому експерт зазначив, що законопроект має й позитивні зрушення, зокрема зниження прохідного відсотка з 5-ти до 3-х.
«Це можливість для місцевих партій. Якась місцева громада може організуватися й бути представленою декількома депутатами. Чому би ні? Однак на національному рівні такий низький поріг недоречний, тільки на місцевому рівні», – прокоментував Валентин Краснопьоров.
Політтехнолог Тарас Загородній не виключив, що в Україні система виборів за відкритими списками може бути зведена до маразму.
Експерт звернув увагу на польську систему, згідно з якою якщо кандидат посідає перше місце в списку, це автоматично допомагає йому отримати додаткові голоси.
«Зважаючи на наш досвід у використанні «технічних кандидатів», складно уявити, скільки двійників будуть висуватися для того, щоб розмити першого, якщо обиратися будуть за алфавітом», – підкреслив Загородній.
На його думку, у нас так звані відкриті списки ніяк не вирішать проблем, які вони нібито повинні вирішити. По суті, впроваджується 100%-на мажоритарка із заїздом по тих же «бабусях».
«Коли грантоїди, а це плід їх хворої уяви, кажуть, що тепер невигідно буде скуповувати округи, не вірте. Просто тепер кампанія буде проходити переважно в тих місцях, де найдешевше її провести, – в обласних центрах. І депутати будуть всі звідти», – пояснив політолог у Facebook.
Що пропонують змінити у виборчій системі президент Зеленський і нардепи, читайте за посиланням.
Також «Слово і Діло» вирішило подивитися, які особливості виборчої системи в інших країнах.
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA