За даними НБУ, протягом 2019 року ставки за кредитами кредитах у гривні, включаючи іпотеку, значно зменшилися, тенденція продовжиться в 2020 році. У фінустанові переконані, що зниження облікової ставки (до 11% від 31 січня) в умовах макрофінансової стабільності та уповільнення інфляції сприяло відчутному здешевленню гривневих кредитів для бізнесу. У коментарі «Слово і Діло» експерт у сфері нерухомості Олег Приходько підкреслив, що наразі не варто перебільшувати значення рішення НБУ щодо зниження облікової ставки, зокрема в питанні придбання нерухомості.
Олег Приходько констатував, що наразі існують декілька іпотечних програм, які передбачають 10-15% річних за умови короткого терміну користування та додаткових обмежень. Загалом на українському фінансовому ринку цієї послуги вартість іпотеки становить 18-25% річних без врахування прихованих додаткових платежів, що безперечно не є досяжним для більшості споживачів, уточнив він.
Експерт звернув увагу, що після чергового пониження облікової ставки НБУ до 11%, дійсно, заговорили про ймовірне зниження іпотечних кредитів.
«У доступній іпотеці, хоча б на рівні 10-12%, терміном до 10 років, зацікавлені абсолютно всі учасники цього процесу: банки з фінансовими установами, девелопери із забудовниками та інвестори з покупцями нерухомості. Але існують причини, які стримують пониження відсотків за користування кредитними коштами», – прокоментував Олег Приходько.
Експерт у сфері нерухомості визначив 10 основних факторів, які зараз гальмують процес, але, вирішивши які, можна досягти більш сприятливих умов для придбання житла.
Облікова ставка повинна бути щонайменше 7%, але таке зниження стримує інфляція;
Усе ще високі ризики неповернення взятих кредитів.
Експерт нагадав, що після минулої кризи деякі банки лише нещодавно оговталися та позбулися проблемних активів.
Відсутність дієвих механізмів щодо стягнення іпотечного майна боржників за наявності зареєстрованих неповнолітніх дітей та відсутності альтернативного житла для відселення боржників;
Згідно з нормативними вимогами НБУ банкам необхідно формувати резерви під кредитні ризики;
Кредитні ставки мають буди в адекватно-економічному співвідношенні до депозитних;
Материнські іноземні банки повинні повірити в економічну доцільність та політичну стабільність своїх українських дочок, а також здійснити в них вливання додаткових коштів;
Пересічний позичальник повинен мати позитивну кредитну історію, достатній для обслуговування кредиту офіційний дохід та видимі перспективи закриття кредиту;
Економічний стан більшості із забудовників повинен стабілізуватися, а їхня економічна діяльність має стати прозорою для банків.
За його словами, крах «Укрбуду», проблеми з банком «Аркада» та низка інших стримують банки кредитувати довгострокові проєкти на первинному ринку нерухомості.
- Не лише іпотека, а й інші кредитні програми банків мають бути збалансованими в загальному портфелі виданих кредитів.
Приходько уточнив, що не можуть ставки за іпотечними кредитами суттєво відрізнятися від інших програм.
- Загальний стан економіки країни та добробуту населення мають показувати зростання на фоні політичних євроатлантичних спрямувань.
Також експерт зауважив, що дешеві кредити – це рушій розвитку економіки держави. У тому числі кредити за іпотекою.
«Однак зниження облікової ставки – це лише позитивний сигнал на майбутнє в питанні зниження процентних ставок за іпотекою», – резюмував експерт у сфері нерухомості Олег Приходько.
Раніше «Слово і Діло» з'ясувало, як довго потрібно збирати гроші на купівлю однокімнатної квартири в Україні.
Нагадаємо, найближчим часом в Україні розпочнеться реформа будівельної галузі, яка передбачає ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції в її теперішньому вигляді.
«Слово і Діло» розбиралось, які функції виконує ДАБІ та чи перетинаються завдання установи з іншими держорганами.
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA