На кінець 2019 року дефіцит бюджету склав понад 71 мільярд гривень. За перший квартал 2020 року додали ще 32,73 мільярда. Нещодавно переглянули держбюджет-2020, в який заклали дефіцит на рівні 298,4 мільярда гривень (раніше було 96,3 мільярда). Він збільшився втричі. У коментарі «Слово і діло» експерт у сфері економіки, голова Комітету економістів України Андрій Новак пояснив, що бюджет збільшили, оскільки, за підрахунками уряду, у зв'язку з карантинними обмеженнями для суб'єктів господарювання бюджет не отримає близько 150-200 мільярдів гривень доходу. Витрати уряд не може скорочувати, оскільки велика їх частина соціальні, їх скорочення може викликати невдоволення в суспільстві. Тому уряд змушений збільшувати дефіцит.
За словами економіста, є тільки одне джерело покриття дефіциту бюджету – збільшення як внутрішнього, так і зовнішнього держборгів.
«Зовнішній борг – це кошти МВФ, Світового банку, урядів багатьох країн і облігації, які Україна може випускати. Внутрішній борг може покриватися за рахунок тих, хто захоче купити облігації. Однак є ще один спосіб – друк грошей, тобто той випадок, коли облігації викуповує Нацбанк через механізм так званого «друкарського верстата», – пояснив Андрій Новак.
Голова Комітету економістів України наголосив, що друк грошей може спричинити сплеск інфляції. Однак, якщо уряд використав би ці кошти за цільовим призначенням, в якості допомоги тим підприємствам, які опинилися під забороною діяльності та обмеженнями, тоді сплеску інфляції можна було б уникнути.
Економіст уточнив, що на законодавчому рівні НБУ ніхто не забороняв друкувати додатково гривню. Єдиний важливий нюанс – емісія повинна бути в певних межах. Найголовніше, як використовуватимуть надруковані гривні.
«Якщо надруковані гроші використовують для надання допомоги підприємствам, які найбільше постраждали, то сплеску інфляції можна уникнути», – резюмував голова Комітету економістів України Андрій Новак.
«Слово і діло» вивчило бюджетний процес в Україні за всю історію незалежності: коли схвалювали головний кошторис, скільки змін вносили, які були витрати і доходи.
Також ми писали про державну підтримку під час карантину за пенсіями, податковими пільгами, оплатю комуналки й оренди.
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps