До місцевих виборів в Україні залишилося п'ять місяців – вони відбудуться 25 жовтня. Зараз ще немає навіть приблизних списків охочих обійняти крісла мерів українських міст, але можна припустити, що більшість чинних міських голів спробують зберегти свій пост. А значить, жителі вже можуть робити висновки: задоволені вони своїм мером чи ні. Щоб прояснити картину, «Слово і діло» проаналізує, як кожен мер виконує свої передвиборчі обіцянки. Сьогодні на черзі мер Житомира Сергій Сухомлин.
Відзначимо, обіцянки всіх мерів обласних центрів можна подивитися за посиланням. З повною методологією, за якою аналітики «Слово і діло» відстежують виконання обіцянок всіх політиків, можна ознайомитися тут.
Які програмні обіцянки виконав Сухомлин
Деякі обіцянки зі своєї програми Сергій Сухомлин виконав ще кілька років тому. Наприклад, у квітні 2016-го в Житомирі відкрився обіцяний Будинок української культури. У центрі представлено 6 виставкових залів із великою кількістю експонатів, серед яких вироби народної творчості, предмети побуту та зброя епохи козацтва, картини житомирських художників
Також Сухомлин не став тягнути зі створенням центрів «третьої освіти» для пенсіонерів і людей похилого віку. У 2016 році в місті було відрито два таких центри (комп'ютерні курси) при бібліотеках на вулицях Партизанської та вулиці Добровольчих батальйонів.
Уже реалізував мер проєкт «Невідкладна допомога», який передбачає оснащення приймальних відділень лікарень міста повним комплексом діагностичної апаратури. У листопаді 2016-го було представлено нове медичне обладнання для трьох прийомних відділень лікарень Житомира: апарати для надання невідкладної медичної допомоги, УЗД апарати, пульсометри, апарати для штучної вентиляції легенів та обладнання для лабораторних досліджень. У травні 2017-го місцева влада відзвітувала, що проєкт повністю реалізований.
Крім того, виконана обіцянка запровадити єдиний електронний квиток на проїзд у комунальному й приватному громадському транспорті. У вересні 2016 року в місті презентували перший тролейбус з обладнанням для здійснення автоматизованої оплати за проїзд. Рік потому всі 102 тролейбуси, що виходять на лінію, обладнали стаціонарними валідаторами. Обіцянка впровадити нову транспортну концепцію міста теж реалізована. Концепція включає перехід на сучасні низькопідлогові автобуси, передбачуваний графік руху, гарантоване наявність транспорту після 21-ї години. Для реалізації концепції місто закупило новий транспорт, встановило стенди з графіками руху й запровадило е-квиток.
Як і обіцяв Сухомлин, у місті були облаштовані безпечні пішохідні переходи біля шкіл, садочків і медичних установ. Обіцянка була виконана протягом 2017 року.
Був у програмі намір реконструювати стадіон «Спартак». У квітні 2017-го Сухомлин провів презентацію проєкту реконструкції, його вартість – 25 млн грн. У серпні минулого року мер повідомив про завершення реконструкції стадіону.
Які програмні обіцянки провалив Сухомлин
У своїй передвиборчій програмі Сухомлин обіцяв побудувати спортшколу водних видів спорту. У вересні 2017 року міській раді повідомили, що компанія, яка займалася будівництвом об'єкта, порушила умови договору, і він був розірваний. Пізніше про ситуацію розповів сам мер: був розроблений проєкт, підрядник отримав передоплату, але роботи майже не проводилися, тому будівництво зупинили. Влітку минулого року в міськраді «Слово і діло» заявили, що реалізація проєкту не відбулася через відсутність фінансування. Отже, обіцянка не виконана.
Незважаючи на обіцянку Сухомлина, у Житомирі так і не заборонили розміщення зовнішньої реклами в центральній частині міста. Міська рада відповідного рішення не ухвалювала. Не встигає мер створити тролейбусний маршрут до села Глибочиця: цьогоріч передбачено лише виготовлення проєктно-кошторисної документації з будівництва. Тому обіцянка не виконана.
Крім того, Сухомлин не зміг зменшити ціну на тепло й воду в Житомирі. Порівняно з 2015 роком, коли Сухомлин став мером, ціни тільки зросли.
І, найімовірніше, буде провалена обіцянка створити молодіжний артцентр на базі кінотеатру «Жовтень». Проєкт не могли реалізувати кілька років, у травні минулого року Сухомлин повідомив, що є громадські організації, які готові взяти приміщення кінотеатру в оренду і зробити там артцентр. Але досі приміщення в оренду нікому не передали. І навряд чи за п'ять місяців буде зроблено те, що не могли зробити п'ять років.
Що ще потрібно встигнути зробити меру Житомира
Незрозуміло, що з обіцянкою створити парк сімейного відпочинку й активних видів спорту. У 2018 році в міській раді сказали, що проєкт перспективний, але реалізувати його поки не збираються. Станом на літо минулого року в Житомирі реалізували проєкт реконструкції набережної річки Тетерів, де передбачено створення майданчиків для активних видів спорту й зон відпочинку. Зрештою почекаємо до кінця каденції мера.
Так само і з обіцянкою запровадити систему одностороннього руху з мережею велосипедних доріжок. Станом на серпень 2019-го був затверджений «План мобільності Житомира», який передбачає розвиток велоінфраструктури міста. Зокрема, було встановлено 200 велосипедних парковок. Наприкінці каденції Сухомлина подивимося на успіхи.
Є прогрес у виконанні обіцянки створити розгалужену мережу відеоспостереження. Станом на кінець 2017 року Житомирі була встановлена 191 камера (72 – на вулицях і площах, 20 – в установах охорони здоров'я, 70 – у школах, 13 – на зупинках, 16 – на суб'єктах господарювання). Влітку минулого року в систему включили 311 камер відеоспостереження, але вони не працювали повноцінно через технічні моменти.
Нагадаємо, раніше ми проаналізували програмні обіцянки мера Тернополя Сергія Надала та столичного мера Віталія Кличка, мера Дніпра Бориса Філатова, мера Чернівців Олексія Каспрука, мера Чернігова Владислава Атрошенка, мера Черкас Анатолія Бондаренка, мера Сум Олександра Лисенка, мера Рівного Володимира Хомка, мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа.
Олександра Худякова, спеціально для «Слово і діло»
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps