Судді Вищого антикорупційного суду вже неодноразово висловлювалися з приводу терміну «посадки». Дозволю собі коротко нагадати читачам, що позбавлення волі на певний строк є лише одним із дванадцяти видів покарань, які можуть бути застосовані до осіб, визнаних винними у вчиненні злочину.
На момент написання цієї колонки Вищому антикорупційному суду підсудні 25 складів злочинів, передбачених відповідними статтями Особливої частини Кримінального кодексу України. Санкції цих статей, окрім покарання у вигляді позбавлення волі, передбачають покарання у вигляді штрафу, арешту, громадських робіт, виправних робіт, обмеження волі, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Тобто ці види покарань можуть застосовуватись судом альтернативно в межах санкції відповідної статті Кримінального кодексу України та з урахуванням відомостей, які характеризують особу обвинуваченого. Тому думка про те, що за вчинення корупційних злочинів може бути застосовано лише покарання у вигляді позбавлення волі, є хибною й суперечить чинному законодавству України.
Водночас судді ВАКС не перебувають у вакуумі, тому нам зрозумілі суспільні очікування. Але як фахові юристи ми звертаємо увагу на необхідність застосування вірної термінології та проводимо роз’яснювальну роботу для того, щоб суспільний запит на справедливість корелювався з чинним законодавством і повноваженнями судових органів.
Вид і міру покарання визначає виключно суд, тому досить дивним здається твердження деяких громадських діячів, засобів масової інформації та політиків про те, що у справах топкорупціонерів очікуються гучні «посадки».
Відповідно до Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Поділ державної влади на практиці забезпечується дієвою системою стримувань і противаг, яка гарантує здійснення органами законодавчої, виконавчої і судової гілок влади своїх повноважень виключно відповідно до Конституції та законів України. Наш Основний закон та закон України «Про судоустрій і статус суддів» містить ефективні запобіжники, які дозволяють здійснювати правосуддя незалежними і безсторонніми судами на засадах верховенства права.
Слід визнати, що існують прикрі приклади втручання інших гілок влади у здійсненні судової влади, але це тема зовсім для іншої публікації.
Отже, судді ВАКС докладають всіх зусиль для справедливого й неупередженого розгляду кримінальних справ та у своїй діяльності є залежними виключно від чинного кримінального матеріального і процесуального законодавства України.
Водночас підбурювання суспільства до ненависті та нетерпимості, образ та приниження, висміювання та зверхнього ставлення до осіб, які обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів, виходить за межі системи стримувань і противаг, а також здорового глузду та адекватної поведінки в цивілізованому суспільстві.
Катерина Сікора, спеціально для «Слово і діло»
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps