Більшість із нас уже знає, коли втрачається нюх після кількох днів нездужання із температурою 37,2, передусім ідеться про коронавірус. І тут постає питання – чи можна відкрити лікарняний, щоб не йти до лікаря? «Слово і діло» поцікавилося особливостями видачі меддовідок для тих, хто хворів на COVID-19 та яким чином нараховуються виплати за втрату працездатності.
Хто видає лікарняний при COVID
Відкривати листки непрацездатності (лікарняні) може лікар, який надає первинну медичну допомогу. Це може бути терапевт або ваш сімейний лікар. Такі правила діють на час карантину. Міністерство охорони здоров’я в квітні 2020 року внесло відповідні зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.
Якщо до пандемії лікарняний можна було відкрити тільки після особистого візиту до лікаря, то на період карантину можна зателефонувати до свого сімейного лікаря або написати йому у вайбер. Дізнатись телефон можна в реєстратурі.
Ті, хто досі не уклав декларації із сімейним лікарем, можуть зробити це дистанційно. Щоправда, вибір під час пандемії досить обмежений, майже всі «квоти» у лікарів вибрані. Обравши поліклініку, можна вирішити це питання через реєстратуру.
До речі, лікар може так само дистанційно (телефоном чи по вайберу) призначити вам безкоштовний тест на коронавірус. Навіть не потрібно приходити за направленням. У зазначений день направлення від всіх сімейних лікарів є у лаборантів, які проводять тестування. Пацієнт тільки називає власне прізвище, коли настає його черга здавати тест. Результати також можна дізнатись по телефону.
Лікар має зробити відповідні записи у медичній карті амбулаторного хворого. Найбільша прикрість в тому, що забрати лікарняний дистанційно поки що неможливо. Доведеться записатися на приймання і, вірогідно, вистояти чергу, тому що приймання, зазвичай, зміщується за часом.
Якщо ви з якоїсь причини досі не підписали декларацію з сімейним лікарем, але маєте будь-які ознаки недуги, ви не залишитесь без медичної допомоги. У кожній поліклініці (в реєстратурі підкажуть) обов’язково є черговий терапевт, який огляне пацієнта в порядку живої черги. Між іншим, якщо у вашого сімейного лікаря електронна черга розписана на тиждень вперед, то можна піти до чергового лікаря в поліклініці, який також приймає у вихідні чи святкові дні.
Звісно ж, можна звернутися до терапевта в приватній клініці, де також видають лікарняні.
Якщо пацієнт лежить у лікарні
Є певні особливості на період тимчасового відсторонення від роботи осіб, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та які контактували з інфекційними хворими.
Якщо таких співробітників неможливо тимчасово перевести за згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб, листок непрацездатності їм видає інфекціоніст або лікар на підставі результатів досліджень лабораторних центрів Міністерства охорони здоров’я України.
Під час перебування в самоізоляції, обсервації або в тимчасових закладах охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталях), у закладах охорони здоров’я листок непрацездатності видає персональний лікар на термін, визначений законодавством та галузевими стандартами у галузі охорони здоров’я.
Як нараховується виплата за лікарняним
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, фінансова допомога за рахунок Фонду соціального страхування надається від першого дня і за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Самоізоляція передусім означає, що особа впродовж щонайменше 14 днів уникає будь-яких контактів з іншими людьми, щоб зменшити ризик зараження.
Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця.
Далі лікарняний виплачує Фонд застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, установлених законодавством.
Важливо: розмір допомоги з тимчасової непрацездатності не залежить від страхового стажу (ч. друга ст. 24 закону про запобігання поширенню COVID-19). Робітникові виплачується 50 % середньої заробітної плати (доходу), якщо він перебуває:
у закладах охорони здоров’я;
на самоізоляції під медичним наглядом.
Раніше «Слово і діло» розбиралося, що варто знати про дистанційну роботу, а також права та обов’язки працівників.
Також ми подивилися, як у 2021 році зміниться нарахування податкової пільги та хто може заощадити на сплаті податків.
Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps