Індексація та підвищення пенсій: що пропонує Кабмін та кого стосуватимуться зміни у законодавстві

Верховна рада ухвалила законопроєкт, який дає можливість нараховувати пенсії автоматично через особистий електронний кабінет на вебпорталі е-послуг Пенсійного фонду. При цьому навіть не потрібна заява майбутнього пенсіонера. Які ще новації можуть зачепити пенсійні нарахування та виплати? Кабінет міністрів передав на розгляд парламенту законопроєкт, згідно з яким щорічна індексація пенсій буде здійснюватися не пізніше 1 березня (починаючи з 2022 року). Крім того, законодавча ініціатива пропонує надати людям можливість достроково вийти на пенсію в разі закриття підприємства або за станом здоров’я, а також передбачає зміни у нарахуванні пенсій батькам тяжкохворих дітей та ще деяким категоріям осіб. «Слово і діло» вирішило розібратися, кого стосуватимуться зміни в законодавстві в разі ухвалення урядового законопроєкту.

Щорічна індексація пенсій стосуватиметься мільйонів пенсіонерів

Урядовий законопроєкт щодо удосконалення пенсійного законодавства пропонує встановити щорічну індексацію пенсій в Україні не пізніше 1 березня, починаючи з 2022 року.

Нагадаємо, минулого року мільйони пенсіонерів отримали підвищення виплат тільки в травні. У 2017 році із об’єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за спеціальними пенсійними програмами.

Індексація пенсій не проводилась вчасно військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв’язку зі зміною грошового забезпечення проведений у 2018 році, а держслужбовцям та науковцям пенсії не робили індексацію виплат з 2008 року.

Кабмін пропонує законодавчо закріпити дату щорічної індексації пенсій 1 березня кожного року.

Що нового пропонують щодо індексації пенсій військовослужбовцям та держслужбовцям

У разі ухвалення Радою законопроєкту, для військових пенсіонерів індексація виплат буде проводитися на загальних підставах. Це спрощує процедуру перерахунку, однак для деяких громадян розмір індексації виявиться меншим, ніж раніше.

Як пропонують переглянути пенсії військовим з інвалідністю

Для військових, які отримали інвалідність, пропонується встановлювати мінімальні пенсії вище за прожитковий мінімум. Для різних категорій військових мінімальна пенсія становитиме від 105% до 120% прожиткового мінімуму.

Мінімальні розміри пенсій з інвалідності пропонується встановити:

  • особам з інвалідністю внаслідок війни з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби I групи – у розмірі 120%, II групи – 110%, III групи – 105% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

  • іншим особам з інвалідністю з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби I групи – у розмірі 110%, II групи – 105%, III групи – 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

  • особам з інвалідністю з числа старших солдатів, старших матросів, сержантського і старшинського складу строкової служби – у розмірі 110%, з числа військовослужбовців (крім строкової служби) рядового, сержантського і старшинського складу, осіб молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і державної пожежної охорони, осіб молодшого складу Нацполіції, Служби судової охорони – 120%, а з числа осіб офіцерського складу та осіб начальницького складу (крім молодшого) органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби і державної пожежної охорони, осіб середнього і вищого складу Нацполіції, Служби судової охорони – 130% відповідних мінімальних розмірів пенсій, передбачених для осіб з інвалідністю з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби.

Як відбуватиметься призначення пенсії у разі втрати годувальника на всіх членів сім’ї

Пенсія в разі втрати годувальника призначається:

  • кожному з батьків;

  • дружині (чоловікові) загиблої (померлої) або зниклої безвісти особи з числа військовослужбовців (крім строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу або особи, яка має право на пенсію.

Що законопроєкт пропонує багатодітним матерям і батькам дітей-інвалідів

Якщо урядовий законопроєкт буде ухвалено, то багатодітні матері, а також батьки дітей з інвалідністю зможуть виходити на пенсію раніше і з меншим трудовим стажем.

Дострокові пенсії батькам тяжкохворих дітей

Законопроєкт передбачає призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжкі або рідкісні захворювання, яким не встановлено інвалідність.

Проєкт закону чітко прописує, хто входить до категорії «тяжкохвора дитина, якій не встановлено інвалідність»:

  • дитина, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи;

  • тяжку вроджену ваду розвитку;

  • рідкісне орфанне захворювання;

  • онкологічне, онкогематологічне захворювання;

  • дитячий церебральний параліч;

  • тяжкий психічний розлад;

  • цукровий діабет I типу (інсулінозалежний);

  • гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня;

  • тяжко травмована дитина;

  • потребує трансплантації органу;

  • потребує паліативної допомоги.

Наскільки збільшиться надбавка за більш пізній вихід на пенсію

Нарешті уряд вирішив переглянути виплати пенсіонерам, яким було встановлено надбавку за більш пізній вихід на пенсію.

Якщо законодавчу ініціативу ухвалять, то ця категорія пенсіонерів може розраховувати на підвищення розміру пенсії в середньому на 536,7 грн, як надбавку за більш пізній вихід на пенсію.

Також у законопроєкті передбачені зміни для пенсіонерів з числа депортованих осіб, які перебували на спецпоселенні (період якого визначається з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень включно).

Період роботи на спецпоселенні зараховується у потрійному розмірі до страхового стажу для призначення пенсії. Різниця між розміром пенсії, обчисленим з урахуванням пільгового обчислення стажу та розміром пенсії фінансується за рахунок держбюджету.

Яким буде новий порядок дострокового призначення пенсій

Однією з очікуваних новацій, які прописали у законопроєкті окремою статтею, став порядок дострокового призначення пенсій. Достроково вийти на пенсію можна буде за півтора року до досягнення пенсійного віку тим, хто лишився без роботи через закриття фірми чи організації, або за станом здоров’я.

Ця норма стосується десятків тисяч людей, які, перебуваючи в передпенсійному віці і втративши роботу, не можуть знову працевлаштуватися.

Проєкт закону передбачає достроковий вихід на пенсію у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, в тому числі через:

  • ліквідацію, реорганізацію, банкрутство, перепрофілювання підприємства, установи, організації;

  • скорочення чисельності або штату працівників, за умови реєстрації осіб у державній службі зайнятості та відсутності придатної для них роботи;

  • у зв’язку з виявленням невідповідності працівника через стан здоров’я.

Урядовий законопроєкт, в разі ухвалення Радою, набуде чинності з 1 січня 2022 року.

Раніше «Слово і діло» писало, як політичні сили пропонують підвищувати пенсії українцям.

Також ми розбиралися, як зараз в Україні працюють будинки для літніх людей і який світовий досвід в цьому питанні.

Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО