Пенсії в Україні: чи зміниться порядок виплати з вересня

Кабінет міністрів анонсував, що з вересня в Україні зміняться правила доставки пенсій – отримати виплати можна буде переважно через банк. Але потім уряд відклав ці нововведення, чим ввів в оману українців пенсійного віку. «Слово і діло» детально розібралося, як з 1 вересня будуть здійснювати пенсійні виплати.

З 1 вересня 2021-го жодних змін у порядку отримання пенсії не відбудеться. Як і раніше буде три варіанти:

  • отримувати пенсійні виплати поштою;

  • отримувати пенсію через банк;

  • маломобільним групам населення пенсію можуть доставляти додому.

Зміна способу виплати пенсій буде проводитися винятково на підставі заяви одержувача.

Як отримувати пенсію через банк

В Україні є 44 банки, які уповноважені виплачувати пенсії. Подивитися весь список і вибрати можна тут.

Щоб отримувати виплати через банк, потрібно звернутися до відділення з такими документами:

  • довідка або посвідчення пенсіонера, в якому підтверджено розмір пенсії;

  • ідентифікаційний код;

  • паспорт.

Як отримувати пенсію через пошту

Щоб отримувати пенсію через «Укрпошту», потрібно відправити документи про переведення до Пенсійного фонду або віднести їх місцеве відділення ПФУ особисто:

  • заповнену заяву;

  • копії сторінок паспорта (на кожній сторінці: особистий підпис, позначка «Згідно з оригіналом», ПІБ заявника та дата (має збігатися з датою, зазначеною в заяві на переказ пенсії).

З 1 липня до 31 грудня 2021-го «Укрпошта» безкоштовно направляє до Пенсійного фонду листи із заявами пенсіонерів на переведення виплат. Відправник сплачує лише вартість конверта.

Як змінити спосіб отримання пенсійних виплат онлайн

Подати заяву про зміну способу виплати пенсії можна онлайн – через вебпортал електронних послуг portal.pfu.gov.ua.

Для цього в особистому кабінеті в меню «Про пенсійне забезпечення» потрібно вибрати «Внесення змін до пенсійної справи», потім – «Заява про зміну способу виплати пенсії».

Потрібно заповнити форму заяви та завантажити в неї скани необхідних документів. Після формування заяви її потрібно завірити електронним цифровим підписом. Потім вона автоматично надійде до Пенсійного фонду.

Обов'язкове переведення пенсій на картку перенесли на 2023 рік

Наприкінці травня Кабінет міністрів вніс зміни до свого попереднього рішення і відклав перехід на отримання пенсій в безготівковій формі до 2023 року.

«Як я і обіцяв, така доставка повинна відбуватися максимально комфортно для людей. Перехід на отримання пенсій з готівкової на карткову форму повинен відбуватися поступово, реалізовуватися як право людей, а не зобов'язання», – заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

В «Укрпошті» відзначили, що основна причина, через яку нововведення відклали на два роки – неготовність банківської інфраструктури. «Зараз банкомати є лише у 4% міст України, значить, що 13 млн українців не мають доступу, а отже і можливості користуватися банківськими послугами. У той час як «Укрпошта» покриває 100% населених пунктів», – повідомили в компанії.

У постанові уряд від 26 травня йдеться, що Пенсійний фонд повинен має конкурс для вибору організацій, які від 1 січня 2023 року будуть здійснювати виплату і доставку пенсій за місцем фактичного проживання одержувачів.

Пенсіонеру, щоб отримувати виплати на карту, потрібно буде обрати установу і відкрити там рахунок. Якщо людина самостійно не вибере банк, то орган, який здійснює виплату, зробить це за неї.

Кому і на скільки перерахують пенсії в 2021 році – дивіться на інфографіці.

Нагадаємо, раніше ми писали, як депутати пропонують вводити накопичувальне пенсійне забезпечення.

Також «Слово і діло» аналізувало, як президент Володимир Зеленський виконує програмну обіцянку забезпечити перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО