В Україні з 1 грудня 2021 року підвищили пенсії. Вони зросли у зв'язку з тим, що підвищився прожитковий мінімум для непрацездатних українців - показник, до якого прив'язано нарахування мінімальної пенсії. Однак далеко не всі українці змогли відчути на собі підвищення - тому що занадто багато пенсіонерів отримує від держави мінімальні виплати.
Прожитковий мінімум зріс на 80 гривень - з 1854 до 1934 грн. Тому українці, які отримують мінімальну пенсію (а таких в країні майже половина), практично не відчули надбавку. Краща ситуація у тих, хто отримує максимальну пенсію (рівну 10 мінімальним) - їх виплата зросла на 800 грн. Також збільшилися надбавки для стажу понад норму - аж на 80 копійок, до 19,34 грн (1% від мінімальної пенсії).
Втім, навіть такі надбавки отримають не всі: підвищення пенсії "світить" тим, хто:
- отримує мінімальну пенсію;
- отримує максимальну пенсію (не більше 10 мінімальних);
- виконав вимоги по страховому стажу (не менше 30 років офіційно працював) і досяг 65 років;
- ті, хто має доплату за понаднормований стаж (щороку - +1% від мінімальної пенсії);
- ті, хто досяг віку 75-80 років (таким доплатять по 400 грн).
Варто вказати, що для багатьох майбутніх одержувачів пенсії шанси мати щось крім мінімальної виплати наближаються до нуля - через обов'язковий страховий стаж та необхідність мати офіційну зарплату приблизно в сім разів вищу за середню по країні. Також потрібно пам'ятати, що прожитковий мінімум в 1934 грн, за оцінками Міністерства соціальної політики, майже у два рази менше реального (близько 3700 грн).
Нагадаємо, що в січні 2022 року пенсії будуть перераховані ліквідаторам і постраждалим від Чорнобильської катастрофи. Мінімальний розмір для першої групи інвалідності буде не нижче 6 тисяч грн.
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA