Володимир Зеленський постійно ухиляється від відповіді на запитання, чи балотуватиметься він на другий термін. Востаннє президент заявив, що краще виконає все обіцяне за одну каденцію і поїде відпочивати. Поки що, якщо говорити про передвиборчу програму, за даними «Слово і діло», Зеленський виконав 27% обіцянок. Ми вже майже рік пишемо про те, які зобов'язання є у програмі президента і на якому вони етапі реалізації. Сьогодні поговоримо про обіцянку «встановити контроль за вирубуванням лісів».
За даними Державного агентства лісових ресурсів, у 2019 році загальний обсяг незаконних рубок становив 118 тис. куб. м, це завдало збитків на суму 814,2 млн грн. У 2020 році обсяг незаконних рубок становив 54,3 тис. куб. м – майже вдвічі менше, ніж роком раніше. Збитки склали 444,1 млн грн.
Даних про незаконне рубання лісу за минулий рік поки що немає, але в Міністерстві екології заявляли, що обсяг зменшився. Влітку 2021-го президент Володимир Зеленський взагалі говорив, що системну незаконну вирубку в Карпатах вдалося зупинити.
У липні 2019 року Володимир Зеленський видав указ про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів. Зокрема, він доручив уряду до листопада запровадити обов'язковий електронний облік деревини, а також розробити та внести до парламенту законопроєкт про порядок реалізації деревини на конкурсній основі.
У листопаді 2019-го у Держагентстві лісових ресурсів повідомили, що запровадили електронний облік деревини на державних та комунальних підприємствах, що входять до сфери управління інших органів влади та обласних рад.
З кінця грудня минулого року всі лісокористувачі повинні користуватися системою електронного обліку деревини. Програма працює так. На деревину, що заготовляється, набивається спеціальна бирка, в якій зашифрована інформація про характеристики деревини і місце, де вона була заготовлена. Інформація потрапляє до електронного обліку, за допомогою якого можна порівняти, скільки деревини було заготовлено та скільки реалізовано. Уся деревина, яка не потрапила до системи, вважається незаконною.
У липні у першому читанні було ухвалено законопроєкт щодо збереження лісів (№5650). Законопроєкт, зокрема, передбачає збереження «самосійних лісів» – тих, що виникли природним шляхом на занедбаних полях та інших сільськогосподарських угіддях (за різними оцінками їх 300-500 тисяч гектарів в Україні) – встановлюється мораторій на вирубування таких лісів. Законопроєкт також має на меті захист лісового фонду від передачі під забудову.
Ще один важливий законопроєкт також був прийнятий у першому читанні – про ринок деревини (№4197-д). Мета – комплексне врегулювання відносин, пов'язаних із купівлею-продажем деревини, а також визначення правових, економічних та організаційних засад функціонування ринку деревини, що сприятиме розвитку цього ринку та забезпеченню інтересів усіх його учасників.
Документ також визначає чіткі запобіжні заходи від безконтрольної вирубки та експорту: встановлено чіткий список документів, необхідних для експорту необробленої деревини.
Контролюватимуть вирубування лісів, а також оцінюватимуть їхній стан за допомогою інвентаризації, яка стартувала минулого року. «Саме завдяки національній інвентаризації лісів ми отримаємо повну та оновлену інформацію про фактичну лісистість держави, запас деревини у лісах та її технічну придатність. Також можна буде зайти на сайт національної інвентаризації лісів та відстежувати зміни у зростанні дерев на певній інвентаризаційній ділянці, оцінити стан лісів загалом», – розповіли у Держлісагентстві.
Інвентаризація відбувається так:
на вибраних 18 тисячах гектарів лісів фахівці зберуть понад 50 показників, що охоплюють важливі екологічні та економічні характеристики кожного дерева;
ділянки регулярно обстежуватимуться протягом двох 5-річних циклів;
у результаті буде підготовлено понад 70 різних звітних даних із узагальненою інформацією про ліси України у розрізі областей.
В Україні є також кілька інструментів, які допомагають боротися із незаконним вирубуванням лісу. Наприклад, існує реєстр лісорубних квитків, список виданих сертифікатів походження деревини. Крім того, через систему «Прозорро. Продажі. Деревина» можна перевірити обсяги реалізованої деревини та ціни на неї.
Через онлайн-ресурс та мобільний застосунок «Екосфера» можна подати скаргу на підозрілі вирубки лісу. Перевірити дозвільні документи на заготівлю деревини та вирубок можна також на порталі та на карті ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр».
Звичайно, не можна говорити про те, що програмна обіцянка Зеленського виконана. Незважаючи на деякі досягнення у питанні боротьби з вирубуванням лісів, це все одно є однією з головних екологічних проблем в Україні. Для повноцінного контролю не затверджено всієї потрібної законодавчої бази, а інструменти відкритих даних ще потрібно вдосконалювати.
Нагадаємо, «Слово і діло» випустило серію матеріалів щодо передвиборчої програми Володимира Зеленського. Ми писали про такі обіцянки:
зарплата військовослужбовців буде на рівні натовських стандартів;
відновити аеропорти в кожному обласному центрі;
кримінальні злочини розглядатиме суд присяжних, що складається з народу;
центральні органи влади не будуть сконцентровані в Києві;
створити умови, щоб українці, які роз'їхалися світом, мали бажання повернутися додому;
відмова від пластика і переробка сміття;
забезпечити всіх жителів доступом до швидкісного інтернету;
відновити програми молодіжного житлового кредитування;
встановити на дорогах автоматичний контроль ваги і швидкості автомобілів;
громадяни зможуть долучитися до ухвалення важливих рішень влади через інтернет;
забезпечити перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи;
ввести одноразову «нульову декларацію» для бізнесу;
запровадити принцип «гроші ходять за студентом»;
податки стануть простими і зрозумілими;
встановити контроль за виснаженням чорноземів;
встановити контроль за забрудненням річок;
забезпечити монетизацію пільг;
рівні права для державних і приватних навчальних закладів;
професія лікаря стане престижною і високооплачуваною;
запровадити обов'язковий безкоштовний щорічний медичний огляд;
запровадити економічний паспорт українця;
позбавляти депутатів мандата за кнопкодавство і прогули;
професія вчителя стане престижною і високооплачуваною;
підписати угоду про «відкрите небо» з Європейським Союзом;
замінити податок на прибуток податком на виведений капітал;
ліки, які пройшли реєстрацію в країнах ЄС і США, не отримуватимуть додаткові дозволи в Україні;
максимально скоротити кількість функцій держави;
чесні чиновники отримають гарантовані гідні зарплати;
інформація про бюджети, тендери, закупівлі, аукціони буде доступна всім;
запровадити європейські стандарти промислового та продовольчого виробництва;
запровадити інститут мирового судді;
школи отримають сучасне обладнання;
лікарні отримають сучасне обладнання та оновлять свою інфраструктуру;
підтримка та розвиток приватної освіти;
забезпечити відкритість діяльності влади;
отримані кошти від 5% податку нульової декларації підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених.
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps