Пенсії в Україні: коли, у кого та на скільки зростуть виплати у 2022 році

В Україні цього року заплановано кілька етапів підвищення пенсій для різних категорій громадян. У результаті, як повідомили в Міністерстві соціальної політики, середня пенсія наприкінці 2022 року становитиме 4,5 тисячі гривень, що на 15% вище за фактичний прожитковий мінімум. «Слово і діло» розібралося, коли, у кого та на скільки зростуть пенсії 2022-го.

Мінімальна пенсія у 2022 році становитиме:

  • з 1 січня – 1 тис. 934 грн.;

  • з 1 липня – 2 тис. 27 грн.;

  • з 1 грудня – 2 тис. 93 грн.

Січень

Від початку року зросли пенсії, які виплачують непрацездатним батькам або чоловіку (дружині) загиблих, померлих (зниклих безвісти) осіб, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції на Донбасі. Наразі мінімальна пенсія у зв'язку із втратою годувальника становить 7,8 тис. грн.

Виплати перерахували для 3 361 особи, пенсію в середньому підвищено на 1 тис. 895 грн.

Крім того, із січня збільшився розмір пенсії людям з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи. Мінімальний розмір виплат тепер становить:

  • для І групи інвалідності – 14,6 тис. грн;

  • для ІІ групи інвалідності – 9,5 тис. грн.;

  • для ІІІ групи інвалідності – 7 тис. грн.

Починаючи з 1 січня жінкам, які народилися в 1962 році, при зверненні вперше за призначенням пенсії за віком встановлюється щомісячне підвищення у розмірі 9%. Розмір підвищення визначається індивідуально та залежить від розміру пенсії жінки, обчисленої з урахуванням набутого нею страхового стажу та зарплати.

Березень

У березні відбудеться планова щорічна індексація пенсій, яка стосуватиметься 10 млн українців. Очікується, що індексація поширюватиметься і на категорії пенсіонерів, яких виключили із цього механізму у 2017 році – журналістів, військових, державних службовців, вчених.

Індексація буде проводитись автоматично – звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.

Також у березні проведуть індексацію щомісячних доплат для пенсіонерів деяких вікових категорій:

  • люди старше 80 років отримуватимуть щомісячну доплату до пенсії у розмірі 500 грн.;

  • люди віком 75-80 років – 400 грн.

Зросте розмір мінімальної пенсії для близько мільйона громадян. За наявності 20 років страхового стажу для жінок та 25 років для чоловіків пенсіонери віком від 80 років отримуватимуть щонайменше 2,6 тис. грн, у віці 75-80 років – щонайменше 2,5 тис. грн.

Квітень

У квітні буде здійснено автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які працюють. Під час перерахунку враховуватиметься набутий стаж роботи та заробітна плата.

Щоб дізнатися суму підвищення, потрібно використовувати індивідуальний коефіцієнт заробітку, який можна дізнатися через Пенсійний фонд.

Липень

У липні мінімальна пенсія в Україні зросте до 2 тис. 27 грн, а максимальна – до 20 тис. 270 грн. Також зросте розмір пенсійних надбавок, прив'язаних до прожиткового мінімуму.

Жовтень

Мінімальна пенсія для українців старших за 70 років за наявності повного стажу (35 років – для чоловіків, 30 років – для жінок) становитиме 3 тис. грн.

Мінімальну пенсію за віком для пенсіонерів від 65 років за наявності у них достатнього стажу (30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків) становитиме 2 тис. 680 грн.

Крім того, у жовтні для пенсіонерів віком від 70 до 75 років буде встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 300 грн. Це стосуватиметься 1,7 млн українців.

Грудень

Мінімальна пенсія в Україні у грудні зросте до 2 тис. 93 грн, максимальна – до 20 тис. 930 грн. Розмір пенсійних надбавок також зросте через підвищення прожиткового мінімуму.

Для пенсіонерів, які не працюють віком 60-70 років за наявності достатнього стажу (30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків) буде встановлено мінімальну пенсію у 2,5 тис. грн.

Нагадаємо, раніше «Слово і діло» писало, як у 2022 році зміниться розмір аліментів на неповнолітню дитину.

У грудні Кабінет міністрів розпочинає тестування механізму накопичувальних пенсій.

На інфографіці можна подивитися, які зміни чекають на українців у 2022 році.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО