27 січня вперше з лютого 2015 року курс гривні впав нижче 29 гривень за Долар США. Причини цього - не тільки паніка через можливе вторгнення Росії, а й масовий відтік капіталів за кордон.
Про це написав економічний експерт Юрій Гаврилечко у своєму Facebook.
Так, він підкреслив, що інвестори в прискореному темпі виводять гроші за кордон. При цьому такій поведінці сприяє нагнітання паніки навколо можливої атаки Росії на Україну.
«Знаючи про такий ризик, НБУ, як мінімум, міг би й обмежити витік валюти за кордон. Але нічого подібного зроблено не було. Гірше того, прогноз Нацбанку по репатріації дивідендів у 2021 році був перекритий в три рази (при прогнозі в 3,3 млрд доларів було виведено за рік трохи понад 10 млрд доларів)» - сказав він.
Гаврилечко додав, що тільки в грудні 2021 року з України вивели 2,5 млрд доларів - чверть капіталів, які витекли за кордон за весь рік.
«Якщо згадати історію останніх трьох років, то виявиться, що за цей час з України втекло майже 17 млрд доларів. У 2019 році репатріація дивідендів склала – 3,1 млрд доларів. У 2020 році вона зросла на 19,4% – до 3,7 млрд доларів. У 2021 році – 10 млрд доларів. Разом за 3 роки – 16,8 млрд доларів» – підрахував експерт, додавши, що прогноз Національного банку України на 2022 рік (5,7 млрд доларів) швидше за все буде багаторазово перекритий.
Нагадаємо, що гривня останні дні падає з запаморочливою швидкістю. Основний причиною цього став психологічний фактор, пов'язаний з ескалацією навколо українського кордону та очікуванням нападу Росії.
Справедливості заради, страждає не тільки Україна. У Росії рекордно подешевшав рубль. Його падіння пов'язують з новинами геополітики, зокрема, з евакуацією США і Великобританією своїх дипломатів з України. Обвал російського рубля призвів до того, що Банк Росії змушений був зробити заяву про призупинення покупки долара США.
Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA