Країни Балтії та Польща вимагають значного розширення військової присутності НАТО на своїй території та нових можливостей, таких як протиповітряна оборона. Але у Північноатлантичному альянсі виникли розбіжності щодо збільшення розгортання військ у Східній Європі.
Про це пише The Washington Post.
«Не можна виключати пряму військову агресію росії проти союзників по НАТО. Росія може швидко зосередити збройні сили проти східного кордону НАТО і поставити Альянс перед короткою війною як перед доконаним фактом», – йдеться у спільній пропозиції Литви, Латвії та Естонії.
У документі пропонує направити до кожної країни дивізію чисельністю близько 20 тисяч військових.
Але деякі політики, у тому числі з Франції та Італії, висловлюють скептицизм з приводу того, що російське вторгнення може найближчим часом загрожувати території НАТО.
Початкове рішення з цього приводу має бути ухвалено до кінця червня, коли лідери країн НАТО зустрінуться на саміті у Мадриді. На цьому саміті можуть бути схвалені заявки Фінляндії та Швеції на членство, якщо Туреччина зніме свої заперечення. Розширення Альянсу саме собою значно збільшило б військовий потенціал НАТО у східній частині.
Розгортання додаткових сил було обговорено на зустрічі міністрів у Берліні. Чиновники зі Східної Європи бачать вузьке вікно для забезпечення цих зобов'язань: на їхню думку, підтримка у Західній Європі зменшиться, коли війна в Україні закінчиться.
«Щойно це закінчиться, багато наших партнерів у Західній Європі будуть дуже зацікавлені в тому, щоб повернутися до колишнього статус-кво. Деякі декларації та загальний дух, який ми бачимо зараз, можуть просто зникнути», - сказав один із чиновників.
У більшості країн Східної Європи хоча зараз і не чекають неминучого вторгнення росія, але вважають, що потрібно вжити додаткових заходів, щоб дії росії не повторилися.
Раніше Литва, Латвія та Естонія вже вимагали збільшити постійну присутність дивізій НАТО у Балтійському регіоні.
Нагадаємо, експерти розповіли, як росія може відреагувати на вступ Фінляндії та Швеції до НАТО.