Зупинка всіх енергоблоків Запорізької атомної станції та втрата всіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження, пошкодження активної зони реакторної установки та виходу радіоактивних речовин у довкілля.
Як заявили в Державній інспекції ядерного регулювання, саме за таким сценарієм сталася аварія на японській АЕС «Фукусіма» у 2011 році.
В інспекції розповіли, що АЕС повинна мати постійне електроживлення для безперебійного забезпечення власних потреб – охолодження ядерного палива в активних зонах реакторних установок та охолодження відпрацьованого палива. Це забезпечується або за рахунок працюючих енергоблоків або за рахунок зовнішнього енергоживлення.
«При зупинці усіх енергоблоків має бути забезпечене стійке зовнішнє енергопостачання. Наразі, внаслідок обстрілів російськими військами, пошкоджені три з чотирьох ліній, які з’єднують АЕС з енергосистемою України. У разі пошкодження четвертої лінії – станція втратить можливість отримувати електроенергію для власних потреб. На випадок такої аварійної ситуації на Запорізькій АЕС є у наявності дизель-генератори, але для тривалого забезпечення власних потреб станції та для охолодження ядерного палива вони потребуватимуть достатньої кількості дизельного пального. Російські військові, які присутні на АЕС, можуть перешкоджати поставкам дизеля, необхідного для роботи генераторів. Після втрати усіх джерел забезпечення електроенергією, розпочнеться процес плавлення ядерного палива, внаслідок чого може відбутися вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище», – попередили у ДІЯР.
Враховуючи, що на Запорізькій АЕС сім ядерних об'єктів, аварія матиме наслідки не лише для України.
За словами експертів, залежно від погодних умов радіоактивну хмару може понести на територію Європи чи росії та білорусі, що призведе до радіоактивного забруднення значних територій. Крім того, враховуючи розташування АЕС на березі Каховського водосховища, аварія може призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря.
Нагадаємо, в роосії заявили, що можуть розглянути питання про виведення в «холодний резерв» енергоблоків №5 і №6, що призведе до зупинки Запорізької атомної електростанції.
У розвідці повідомили, що росіяни можуть сьогодні влаштувати провокацію на АЕС. Вони оголосили несподіваний «вихідний» 19 серпня, тож на станції буде лише оперативний персонал.