Посол України у Білорусі Ігор Кизим відповів на озвучені Александром Лукашенком «мирні пропозиції» для України – зазначивши, що не розуміє, навіщо Мінськ вв’язався у війну рф та як у Лукашенка досі не розуміють суті подій.
Відповідний коментар український посол розмістив у своєму Facebook.
Кизим зазначив, що не почув у посланні Лукашенка жодних раціональних пояснень, навіщо Білорусь вв’язалася у війну проти України на боці країни-агресора.
«Що ж такого зробила Україна та її народ білорусам і керівництву Білорусі, яке чомусь вирішило, що знає, «як краще» для українців і підтримало рф? Саме білорусам і суверенній білоруській державі. Адже російський інтерес, який вже не один рік захищає білоруське керівництво, тут очевидний», - зауважив посол.
Він відкинув тези про те, що Україна начебто почала недружні кроки, запровадивши санкції.
«Перший пакет санкцій запровадили лише у листопаді 2022 року (і доповнили у січні 2023), і це відповідь за сприяння вторгненню російських військ і завдання по території України ракетно-бомбових ударів з території Білорусі», - зазначив Ігор Кизим.
Він зауважив, що у післяковідному 2021 році товарообіг між Україною і Білоруссю зростав, натомість після рішення путіна відкрито напасти на Україну і залучення Білорусі вона фактично втратила український ринок.
Ігор Кизим зауважив, що з гібридним приєднанням Білорусі до війни Кремля проти України вона втратила можливість претендувати на роль посередника і бути майданчиком для перемовин - хоча це було одним із сильних «козирів» Лукашенка до 24 лютого.
Посол вказав також на логічні протиріччя в аргументації Лукашенка, який, з одного боку, обіцяє «страшну відповідь» за якісь спроби агресії проти Білорусі, тоді як жертва агресії Україна, на його думку, має йти на територіальні поступки і відмовитися від підтримки партнерів.
«Український народ більше, ніж будь-хто інший, хоче миру. Але ми, на відміну від російських загарбників, звільняємо свої тимчасово окуповані території. Ми знаємо, за що ми воюємо і як перемогти у цій війні. Звідси і мотивація наших військових. А для росіян це - захоплення чужих територій, знищення там всього українського, знущання і вбивства цивільних, мародерство та інші злочини, співставні зі злочинами нацистів під час Другої світової війни. І тут дивує небажання білоруського військово-політичного керівництва навіть через рік після початку так званої СВО побачити цю очевидну істину і зрозуміти, кого воно підтримує», - наголосив посол.
Водночас, він додав, що план мирного врегулювання вже існує і це «формула миру», яку Київ презентував ще восени 2022 року.
Зазначимо, напередодні Лукашенко заперечив інформацію про те, що розміщення російської ядерної зброї в Білорусі є інструментом залякування та шантажу.
Нагадаємо, володимир путін оголосив, що до липня росія розмістить на території Білорусі ядерну зброю.
У НАТО рішення росії назвали «небезпечним та безвідповідальним». А в Європі готові застосувати нові економічні санкції у відповідь на посилення загроз ядерної безпеки.
Секретар РНБО України Олексій Данілов сказав, що кремль узяв Білорусь у ядерні заручники.
Втім, деякі експерти вважають, що план росії виглядає нереалістичним, з урахуванням того, що будівництво можливих місць розміщення ядерних бомб навіть не почалося.