У НБУ взялися за мікрокредитування: хочуть захистити тих, хто не «усвідомлює наслідків своїх дій»

Національний банк пропонує ускладнити процедуру видачі миттєвих кредитів.

Про це йдеться у заяві регулятора, опублікованій 1 травня.

Представники НБУ проаналізували ситуацію і дійшли висновку, що переважна більшість договорів на отримання так званих «швидких онлайн-позик» укладаються вночі з метою зробити ставку в онлайн-казино.

При цьому ставка за такими мікрокредитами нерідко сягає 1500% річних.

«Фінансові компанії, що займаються мікрокредитуванням, свідомо обирають бізнес-модель надання своїх послуг уразливим верствам населення, які часто не усвідомлюють наслідків своїх дій. По суті, фінансові компанії пропонують «миттєве вирішення» фінансових проблем малозабезпеченим громадянам, особам без постійного прибутку та студентам», – розповіли у НБУ.

З цієї причини Національний банк пропонує внести зміни до Закону України «Про споживче кредитування». Зокрема, пропонується:

  • встановити граничні розміри відсоткові ставки – максимальний розмір реальної денної відсоткової ставки ні перевищувати суму розрахунку 0,8% на добу (зараз у середньому 2,5%);

  • надати НБУ право встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника, що дозволить зменшити надмірне боргове навантаження на одного споживача;

  • запровадити додаткові штрафні санкції за порушення встановлених вимог, оскільки «правила без відповідальності за їхнє порушення зазвичай не діють».

«Питання моральної поведінки при врегулюванні простроченої заборгованості вже вирішене. Національний банк здійснює постійне спостереження за поведінкою кредиторів та колекторів. А ось кредити під більш ніж 1500% річних – вкрай нездорова практика. Вона ототожнює послугу споживчого кредиту з «борговим ярмом» та наголошує на невідповідності законодавства України найкращим міжнародним практикам, у тому числі країн ЄС», – резюмував голова Національного банку Андрій Пишний.

Нагадаємо, за підсумками минулого року мікрофінансові організації видали позик на 23,9 млрд грн. Це майже втричі менше, ніж у 2021 році (65,1 млрд. грн.). Середня сума кредиту – 4 439 грн.

Раніше ми розповідали, як подорожчало життя українців за рік повномасштабної війни.

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО