Служба безпеки України та Держбюро розслідувань встановили особи командного складу та співробітників російських спецслужб, які причетні до диверсій на військовому складі у Чехії у 2014 році та у Сватовому Луганській області у 2015 році.
Про це повідомляють пресслужби правоохоронних органів.
Підозри за ст. 113 Кримінального кодексу (диверсія) оголошено:
- колишньому начальнику головного управління генерального штабу збройних сил рф Ігорю Сергуну (очолював відомство до 2016 року),
- колишньому охоронцеві путіна Олексію Дюміну, який з 2013 до 2015 року обіймав посаду начальника сил спеціальних операцій російського ГРУ,
- командувачу сил спеціальних операцій збройних сил рф генерал-майору Валерію Флюстікову,
- командиру «161 Центру підготовки фахівців особливого призначення» головного управління генерального штабу збройних сил рф генерал-майору Андрію Авер'янову.
Також підозри отримали понад 25 безпосередніх організаторів та виконавців диверсії з-поміж російських спецслужб. Серед них є всесвітньо відомі любителі «Солберських шпилів» Анатолій Чепіга та Олександр Мишкін.
Правоохоронці встановили, що у 2015 році за вказівкою Кремля російські спецслужби організували вибух на військовому складі у Сватовому Луганській області. «За даними слідства, для підриву арсеналу російські спецназівці задіяли комплекс радіоелектронної боротьби Леєр-3 із трьома дронами Орлан-10. 29 жовтня 2015 року це озброєння було переміщене із тимчасово окупованого Донецька на передові позиції бойовиків «Л/ДНР» у районі Первомайська Луганщини. Звідти агресор запустив дрони у напрямку складу ЗСУ у Сватовому. Під час наближення до об'єкту російські безпілотники скинули на нього запальні гранати з парашутною системою. Внаслідок ворожого влучення на складах сталася детонація всього запасу боєприпасів, що зберігався там», – розповіли в ДБР.
Також у взаємодії з чеськими органами вдалося встановити причетність росіян до підриву складу із озброєнням у місті Врбетице в Чехії у 2014 році – таким чином Кремль намагався послабити оборонний потенціал східного флангу НАТО та розхитати внутрішньополітичну обстановку у Центральній Європі.
Наразі відпрацьовується версія про причетність цієї групи до вибухів на інших військових складах в Україні та за кордоном.
Нагадаємо, в уряді Чехії ще влітку 2021 року заявили, що до вибухів боєприпасів на складах у Врбетице причетні російські спецслужби. На початку 2022-го канцелярія президента помилково знищила секретний документ про вибухи – там фігурували імена агентів ГРУ Анатолія Чепіги та Олександра Мишкіна.