Естонський міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс заявив, що за необхідності влада країни готова допомогти Україні в мобілізації її громадян. Таллін неодноразово хотів укласти угоду з Києвом про видачу чоловіків мобілізаційного віку.
Про це повідомляє місцеве видання ERR та Postimees, цитуючи слова Ляенеметса.
Як зазначив міністр, в Естонії проживає близько 7500 громадян України призовного віку. При цьому він відзначив, що багато хто з них звільнений від мобілізації.
«За українським законодавством від мобілізації також звільняються батьки-одинаки, батьки щонайменше трьох дітей, батьки дітей-інвалідів і люди, які доглядають за близькою людиною. Тобто, критеріїв, згідно з якими людина не підлягає мобілізації, досить багато», – пояснив Ляенеметс.
Згідно зі словами міністра, відповідно до міжнародного права Україна не має змоги мобілізувати українців, які проживають в Естонії, оскільки для цього необхідна угода між державами.
При цьому, Ляенеметс має намір офіційно повідомити українській владі, що якщо вона хоче призвати українських громадян в Естонії в армію, то Естонія готова укласти такий договір з Україною.
«Естонія не залишиться осторонь. Ми із задоволенням готові укласти такий договір і допомогти Україні. Ми маємо уявлення про те, де в Естонії живуть ці люди. Ми готові посприяти в доставці цих людей з Естонії в Україну, якщо вони цього потребують», – додав міністр внутрішніх справ.
Як заявляв раніше начальник Департаменту прикордонної та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Янек Мягі, Україна не зверталася до уряду Естонії щодо можливого сприяння у виконанні планів із призову резервістів до Збройних сил України.
«Ми обговорювали це питання з послом України, і Україна нас про це не просила. В України немає законних підстав запитувати нас про видачу зазначених громадян, як і в нас немає підстав їх видавати», – сказав Мягі.
Нагадаємо, вчора німецькі видання WELT та Bild опублікували інтерв'ю з міністром оборони України Рустемом Умєровим. У ньому ЗМІ написали, що глава Міноборони планує у 2024 році призвати на військову службу українських чоловіків призовного віку (25-60 років), які проживають за кордоном.
Згодом у Міноборони зазначили, що заяву міністра оборони про призов чоловіків з-за кордону не потрібно сприймати як обов'язковий план у рамках мобілізації.
У Німеччині вже заявили, що не мають наміру допомагати мобілізувати українців.