Термінали супутникового зв'язку Starlink продаються на чорному ринку по всьому світу – Bloomberg

Термінали супутникового зв'язку Starlink, розроблені компанією Ілона Маска SpaceX, незаконно продаються та активуються по всьому світу. Те, як вони переправляються контрабандою, та їхня доступність на чорному ринку дозволяє припустити, що неофіційне використання терміналів є системною глобальною проблемою, яка викликає питання контролю компанії.

Про це йдеться у розслідуванні Bloomberg.

Starlink надає широкосмуговий доступ в Інтернет через мережу приблизно з 5500 супутників, яку SpaceX почала розгортати в 2019 році. Наразі Starlink має близько 2,6 мільйонів клієнтів. Маск анонсував, що будуть запущені ще десятки тисяч додаткових супутників для місць, які надто видалені для широкосмугового наземного зв'язку або були відрізані через стихійні лиха або конфлікти.

Однак спочатку, пише агентство, SpaceX необхідно укласти угоди з урядами на кожній території. Там, де їх немає, люди «продовжують використовувати Starlink без належного покриття – це абсолютно незаконно і, звичайно, не повинно бути дозволено, але це важко контролювати і керувати».

Журналісти з'ясували, що Starlink широко використовується, наприклад, у Ємені чи Судані, де вже кілька років триває громадянська війна.

Також Starlink продається для використання у Венесуелі, яка вже майже десять років перебуває під санкціями США. При цьому мапа зон покриття терміналів на офіційному сайті показує, що південноамериканська країна відключена. Тим не менш, реклама обладнання Starlink активно просувається у соцмережах.

У Судані інтернету немає з початку лютого, у цьому один одного звинувачують суданські збройні сили та Сили швидкої підтримки. Starlink контрабандою завезли до країни, використовуючи організовану мережу, яка реєструвала пристрої у Дубаї, а потім транспортувала їх до Уганди літаком, а потім дорогою до Судану через Південний Судан.

У Південній Африці офіційно роботу Starlink ще не схвалено, але торгівля терміналами там процвітає. У групах Facebook пропонують купити та активувати комплекти у Мозамбіку, де вони ліцензовані, а потім доставити їх через кордон південноафриканським клієнтам.

Тим часом у Ємені комплекти Starlink відкрито продаються у соціальних мережах, їх купують у таких країнах, як Сінгапур чи Малайзія, а потім активують у роумінгу. Клієнти платять банківським переказом в інших країнах або у порту прибуття. Ціни вищі у районах, контрольованих хуситами, сказав один продавець.

«Якщо SpaceX дізнається, що термінал Starlink використовується стороною, яка перебуває під санкціями або неавторизованою стороною, ми розслідуємо претензію і уживаємо заходів щодо деактивації терміналу, якщо вона підтвердиться», – повідомила раніше компанія.

Нагадаємо, на початку року стало відомо, що російські військові все частіше використовують Starlink на передовій в Україні. У компанії SpaceX заявили, що не співпрацюють із російським урядом чи військовими, ніколи не продавали Starlink росії та не відправляли обладнання.

Власник компанії Ілон Маск також стверджує, що SpaceX не продавала систему супутникового зв'язку Starlink рф.

У ГУР зазначили, що росія може отримувати Starlink через треті країни, зокрема арабські.

У Мінцифри заявили, що Україна веде переговори зі SpaceX, щоб на окупованій території працювали лише системи Starlink, які використовуються ЗСУ.

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО