Доходи сотні найбільших компаній від продажу зброї та військових послуг досягли 632 млрд доларів у 2023 році – це на 4,2% більше у порівнянні з 2022-м. Зростання доходів від продажу зброї спостерігалося у всіх регіонах, особливо різким воно було у компаній, що базуються в росії та на Близькому Сході.
Про це йдеться у звіті Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).
Експерти зазначили, що минулого року багато виробників зброї збільшили виробництво у відповідь на попит, що зростає.
Загальні доходи від продажу зброї у топ-100 відновилися після спаду в 2022 році. Майже три чверті компаній заробили більше у річному обчисленні. При цьому більшість компаній, які збільшили свої доходи, перебували у нижній половині списку.
41 компанія, що базується в США, заробила на продажі зброї 317 млн доларів – на 2,5% більше, ніж у 2022 році.
Однак Lockheed Martin і RTX, два найбільші у світі виробника зброї, опинилися серед тих, хто заробив менше. «Великі компанії, такі як Lockheed Martin і RTX, що виробляють широкий спектр озброєнь, часто залежать від складних, багаторівневих ланцюжків поставок, що робить їх уразливими для проблем з ланцюжками поставок, що зберігаються в 2023 році. Це особливо стосується секторів аеронавтики та ракет», – пояснили у SIPRI.
Сукупні доходи від продажів озброєнь 27 найбільших компаній з Європи (без урахування росії) у 2023 році склали 133 млрд доларів – всього на 0,2% більше, ніж роком раніше. Це найменше зростання серед усіх регіонів світу.
Але, як зазначили в SIPRI, європейські збройові компанії, які виробляють складні системи озброєнь, у 2023 році здебільшого працювали над старими контрактами, і їхні доходи за рік, отже, не відображають надходження замовлень.
У той же час компанії в Німеччині, Швеції, Україні, Польщі, Норвегії та Чехії змогли скористатися попитом на озброєння (особливо на боєприпаси, артилерію, системи ППО та наземні системи), пов'язаним із війною в Україні.
Дві російські компанії в топ-100 збільшили свій сукупний виторг на 40% – до 25,5 млрд доларів. Майже повністю це пов'язано з тим, що державний холдинг Ростех збільшив прибуток від продажу зброї на 49%.
«Офіційні дані про російське виробництво озброєнь мізерні і сумнівні, але більшість аналітиків вважають, що виробництво нової військової техніки істотно зросло в 2023 році, тоді як існуючий арсенал рф зазнав масштабної реконструкції та модернізації. Зокрема, вважається, що бойові літаки, вертольоти, БПЛА, танки, боєприпаси та ракети були зроблені у великих кількостях, оскільки росія продовжувала наступ в Україні», – зазначив доктор Нань Тянь із SIPRI.
23 компанії, що базуються в Азії та Океанії, зафіксували зростання виручки від продажу зброї на 5,7% – до 136 млрд доларів.
Шість із 100 найбільших компаній, які займаються зброєю, базуються на Близькому Сході. Їхні сукупні доходи зросли на 18% – до 19,6 млрд доларів.
З початком війни в Газі доходи від продажу зброї трьох компаній, що базуються в Ізраїлі і входять до топ-100, досягли 13,6 млрд доларів – це найвищий показник, будь-коли зафіксований ізраїльськими компаніями.
Доходи від продажу зброї трьох компаній, що базуються у Туреччині, зросли на 24% до 6 млрд доларів. Це також обумовлено експортом, спричиненим війною в Україні.
Нагадаємо, у 2022 році виторг від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших компаній галузі склав 597 млрд доларів.
Також повідомлялося, що Україна стала найбільшим європейським імпортером зброї у 2019-2023 роках та четвертим за величиною у світі.