Вранці 7 січня народ Франції пережив справжню трагедію. Декілька озброєних ісламістів увірвалися до редакції сумнозвісного журналу Charlie Hebdo і відкрили вогонь. В результаті цього теракту загинуло 12 осіб: 10 журналістів видання і 2 поліцейських. Міжнародна реакція на трагічні події у світі не забарилася – деякі країни вирішили посилити заходи безпеки. Інші висловили співчуття французькій владі і народу.
Шарлі – це я
В плані співчуття дещо відрізнилася Україна. Так, офіційна сторінка українського посольства у Франції станом на 12.30 9 грудня не містила жодного слова про теракт у Парижі. Однак згодом, після значного обурення в українських ЗМІ та серед користувачів соціальних мереж, на сайті посольства все ж таки з'явилося таке повідомлення.
Хоча інші вищі посадові особи держави, як то Президент України Петро Порошенко, прем'єр Арсеній Яценюк, Юлія Тимошенко, такої помилки не допустили.
«Я засуджую жорстокий напад на журналістів у Парижі. В Україні завжди була, є і буде нульова толерантність до тероризму, і ми солідарні з усім світом в боротьбі з тероризмом», – заявив глава України.
Засудили теракт і представники ісламського світу – керівництво Саудівської Аравії вважає подібні дії несумісними з ісламом та іншими релігіями.
Жорстко відреагували і в країнах Європи, Росії та Азії. Більшість країн називає напад на французьких карикатуристів зазіханням на свободу друку і свободу слова.
«Це був напад на журналістів, напад на нашу вільну пресу, і це демонструє, наскільки терористи бояться свободи слова і свободи друку», – сказав Барак Обама.
Підтримала американського президента і Ангела Меркель, та назвала трагедію у Франції «атакою не тільки на французьких громадян, а й на свободу слова та преси, які є ключовим елементом нашої вільної демократичної культури».
Такої ж думки притримуються навіть у Папи Римського. «Удвічі підлий акт, тому що є не тільки терористичним, а й актом, спрямованим проти свободи преси», – говорять у Ватикані.
В принципі, такої ж думки притримується і увесь світ. На знак солідарності з колегами вийшли журналісти по усьому світу. А на акції протесту зібралися сотні тисяч людей.
Загроза ісламізації
В зв'язку з цими подіями, уся Європа стала говорити про загрозу ісламізації регіону. Але, як виявилося, справжнього шансу на це наразі немає.
Журнал The Economist після теракту у Парижі вирішив порівняти реальний відсоток мусульман в країнах Європи з тим, як його оцінюють європейці. Результати неочікувані. Руальний рівень кількості мусульман у ЄС значно менший ніж очікувалося.
Як писало «Слово і Діло», серед громадян Франції мусульмани складають всього 8%. Але французи оцінюють цей показник у 31%. У Німеччині – 6% реальних, і 19% «очікуваних». Великобританія має 5% мусульман, але самі британці вважають, що їх кількість сягає 21% від населення країни. В Україні ж, проживає понад 3 млн прихильників ісламу.
Тож, про дійсну загрозу ісламізації Європи говорити не доводиться. Але, на жаль, це ніскільки не нівелює тероризму.
«Я б не зводив все просто до протистояння Заходу та ісламської цивілізації. Справа в тому, що всередині самої ісламської цивілізації теж адже серйозні протистояння існують. У нас не всі знають, але конфлікт між шиїтами і сунітами часом гостріше і жорсткіше, ніж конфлікт між радикальними мусульманами і християнами. Там більш жорсткі лінії протистояння проявляються. Сам сплеск мусульманського радикалізму, прагнення нав'язати свій світогляд – це зараз дійсно виклик, і не тільки політичний, терористичний, але і виклик ідеологічний в тому числі. Європа не знає, як на це реагувати», – сказав відомий політолог Володимир Фесенко.
Завіса безпеки
Європейський союз схвильований не на жарт. Голова Європейської ради Дональд Туск повідомив, що через події, 12 лютого планує провести антитерористичний саміт.
У свою чергу, значно посилили заходи безпеки деякі європейські країни.
У самій Франції після теракту в Парижі мобілізовано 88 тисяч поліцейських. Такі заходи здійснені для забезпечення безпеки.
«Все це дозволило посилити охорону безлічі об'єктів, у тому числі редакцій ЗМІ, релігійних та державних установ, шкіл, вокзалів, аеропортів, туристичних визначних пам'яток», – повідомив на прес-конференції в четвер глава МВС Франції Бернар Казнев.
Посилила контроль на кордонах і Великобританія. «Співробітники прикордонних військ, поліції та інших організацій, що працюють на кордоні Великобританії, посилили перевірки пасажирів і автомобілів, а також товарів, що ввозяться з Франції та інших частин Європи», – заявила міністр внутрішніх справ Великобританії Тереза Мей.
У Німеччині ж, глава МВС Томас де Мезьєр повідомив, що країна частково посилила заходи безпеки після скоєного теракту в Парижі. «Ситуація серйозна. Є всі підстави для занепокоєння і передбачливості, проте немає причини для паніки», – сказав він. «У нас немає конкретних відомостей про плани здійснення подібних терактів і терористичних актів в цілому в Німеччині», – зазначив міністр.
Іспанська влада підвищила рівень терористичної загрози з другого до третього за чотирибальною шкалою. «У той же час, те, що відбувається на міжнародній арені дозволяє нам говорити про загальну загрозу, що об'єднує всі західні країн в цілому», – повідомив міністр внутрішніх справ Іспанії Хорхе Фернандес Діас.
В Україні додаткові заходи прийматися напевне не будуть. Хоча б через те, що подібні антитерористичні заходи вже близько року існують у нашій державі, через анексію Криму та неоголошену війну на Донбасі.
Український Президент Петро Порошенко зазначив, що українці, як ніхто, знають, що таке боротися з терористами, і підкреслив, що теракти в Парижі анічим не різняться від вибухів у Харкові, Одесі чи від насильства на окупованому Донбасі.
Далі буде?
Але найгірше, що одним днем терористичні дії у Франції не закінчилися. Вранці 8 січня у місті Вільфранш-сюр-Сон на сході Франції пролунав вибух у ресторані, розташованому поруч з мечеттю. А у французькому місті Ле Ман невідомі кинули кілька гранат у двір мечеті. Крім того, двоє невідомих, озброєних пістолетами-кулеметами MP5, влаштували стрілянину на півдні Парижа. Внаслідок, жінка-поліцейський померла від поранення.
А вже сьогодні, 9 січня, хакери-ісламісти зламали інтернет-сайти кількох французьких міст, розмістивши на них погрози на адресу Франції, а також сатиричного тижневика Charlie Hebdo. На сайтах цих міст кіберзлочинці розмістили символіку «Ісламської держави» та фразу англійською мовою: «Свободу Палестині, смерть Франції, смерть Charlie».
Годинами пізніше, в місті Даммартен-ан-Гоель відбулася перестрілка з захопленням заручника в департаменті Сена і Марна в столичному регіоні Франції.
А вже о 13.00 в одному з районів Парижа сталася стрілянина. ЗМІ повідомляють про заручників, а також про двох загиблих. Джерела Le Figaro стверджують, що заручників принаймні п'ятеро.
У французьких ЗМІ усі терористичні акти пов'язали. Говориться, що брати Куаші, яких підозрюють у теракті Charlie Hebdo і інші терористи належать до однієї джихадистської організації. За інформацією Agence France-Presse обох братів-терористів Куаші вбито.
Хоча і ця звістка не довго втішала французів. Адже уже після 19.00 в ювелірному магазині в Монпельє на півдні Франції, сталося нове захоплення заручників. Однак, за інформацією французьких ЗМІ, наразі всі повідомлення з місця події свідчать про те, що це захоплення заручників не пов'язане із активністю ісламістів.
Що ж, поки що, усьому світу і нам залишається невпинно слідкувати за подіями і сподіватися, що якнайшвидше усі терористи будуть знешкоджені і покарані найсуворішим з можливих варіантом. Бо жоден терористичний акт, жоден прояв агресії, у якому постраждали безневинні люди виправдати неможливо.
Анастасія Соснова, спеціально для «Слово і Діло»
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»