Аналітичний портал «Слово і діло» (www.slovoidilo.ua) – це перший фактчек-ЗМІ в Україні. Входить до четвірки українських фактчек-організацій, згідно зі щорічним аудитом Reporter's Lab.
Наша мета – забезпечити реалізацію принципу транспарентності й підзвітності влади, сприяти зростанню рівня відповідальності політиків і посадових осіб перед громадянами.
Ключовим аспектом роботи «Слово і діло» є визначення рівня відповідальності вітчизняних політиків та посадових осіб на підставі систематичного моніторінгу та фіксації їхніх обіцянок, а головне – відстеження стану їх виконання.
РЕГЛАМЕНТ АНАЛІТИЧНОГО ПОРТАЛУ «СЛОВО І ДІЛО»
1. Пошук та фіксація обіцянки
1.1 «Слово і діло» відстежує обіцянки таких посадових осіб (виконувачів обов’язків посадових осіб)*:
1.1.1 Президента України та керівництва Адміністрації президента України;
1.1.2 Секретаря РНБО;
1.1.3 Прем’єр-міністра України, членів Кабінету міністрів України; голови Національної поліції України, голови Державної фіскальної служби;
1.1.4 Генерального прокурора України, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, директора Національного антикорупційного бюро України, голови Національного агентства з питань запобігання корупції;
1.1.5 Голови Служби безпеки України;
1.1.6 Голови Національного банку України;
1.1.7 Народних депутатів України;
1.1.8 Голів обласних державних адміністрацій;
1.1.9 Голів обласних рад;
1.1.10 Міських голів обласних центрів.
*Об’єкти дослідження можуть змінюватися залежно від суспільного інтересу.
До моніторингу «Слово і діло» можуть бути включені особи, що наразі не обіймають перелічених посад. У такому разі моніторинг здійснюється агентством на підставі угоди про надання інформаційно-рекламних послуг, з неухильним дотриманням всіх вимог чинного регламенту «Слово і діло».
1.2 Обіцянка – це публічна заява, відповідно до якої персона має зробити щось або не робити чогось, виходячи з власних посадових обов’язків, політичної, партійної, моральної чи громадянської позиції.
1.2.1 З метою виявлення та фіксації обіцянок систематично відстежуються офіційні сайти політичних партій, персональні сайти та сторінки в соціальних мережах політиків, публічні заяви у ЗМІ, передвиборчі програми, коаліційні угоди, програми діяльності уряду, плани дій Кабінету міністрів.
1.2.2 Фіксуються лише ті обіцянки, які містять конкретику й можуть бути верифіковані.
1.2.3 Обіцянка, виконання якої не належить до повноважень об'єкта досліження, фіксується із зазначенням того факту, що її виконання безпосередньо не залежить від автора обіцянки.
1.2.4 Не вважаються обіцянкою й не беруться до уваги анонси – заяви об’єкта дослідження, зроблені після вчинення ним необхідних дій та кроків для здійснення даної заяви.
1.2.5 Не фіксуються та не впливають на рівень відповідальності заяви відверто гумористичного, саркастичного, іронічного характеру.
1.2.6 Не вважаються обіцянками заяви, які стосуються майбутнього стану речей, але без зазначення ролі суб’єкта створенні такого стану.
1.2.7 Неконкретизовані обіцянки фіксуються для подальшого аналізу тільки в тому разі, якщо вони містяться у програмному документі (передвиборчій програмі, програмі діяльності уряду тощо).
1.2.8 Якщо політик або чиновник дає обіцянку, суб'єктом виконання якої є спільнота, до якої він належить (депутатська фракція, група, об'єднання, комітет, уряд, парламент тощо), обіцянка фіксується як його особисте зобов'язання й не приписується іншим членам спільноти.
2. Відстеження виконання обіцянок
2.1 Для визначення подальшого статусу неконкретної обіцянки одразу після її фіксації «Слово і діло» може направляти автору обіцянки звернення з проханням конкретизувати, що саме мається на увазі під тією чи іншою обіцянкою.
2.1.1 У разі ненадання автором обіцянки конкретизації змісту обіцяного, статус виконання буде надано, виходячи з експертної оцінки щодо того, наскільки вчинені чи невчинені дії можна вважати виконанням обіцяного.
2.2 Неконкретні обіцянки прем’єр-міністра та членів уряду конкретизуються та деталізуються з урахуванням Програми дій уряду та Плану дій уряду.
2.2.1 Всі обіцянки із зазначених програмних документів приписуються прем’єр-міністру. Окремі обіцянки за галузями – профільним віце-прем’єр-міністрам та міністрам.
2.2.2 Передвиборчі програмні обіцянки кандидатів у народні депутати на чергових/позачергових виборах до Верховної Ради від тієї чи іншої політичної сили, які пройшли до ВРУ за списками, фіксуються персонально для кожного кандидата та будуть верифікуватися відповідно до особистих дій об’єкта дослідження, спрямованих на реалізацію обіцяного.
2.3. Обіцянки щодо вирішення однієї й тієї ж проблеми, які містять термін виконання і які його не містять, фіксуються як різні обіцянки.
2.3.1 Обіцянка, яка містить конкретну дату виконання, вважається виконаною лише в разі дотримання терміну виконання.
2.3.2 Перевірка обіцянок, які мають не чітко визначених хронологічних меж, здійснюється таким чином:
«кілька (пару) днів» – упродовж робочого тижня;
«тиждень» – 7 робочих днів;
«через тиждень» – 10 робочих днів (максимум до п’ятниці наступного після дня виголошення обіцянки тижня);
«декілька тижнів» – упродовж одного місяця;
«місяць» – впродовж 31 дня;
«впродовж місяця»/«в цьому місяці» – до кінця місяця, у якому було виголошено обіцянку;
«кілька (пару) місяців» – до 6 місяців;
«квартал» – 3 місяці;
«півроку» – 6 місяців;
«рік» – 365 днів від дня заяви (від числа до числа);
«впродовж цього року»/«в цьому році» – до кінця календарного року;
«кілька (пару) років» – до 3 років;
«найближчим часом»: упродовж поточної сесії парламенту – для законодавчих ініціатив та дій уряду; один місяць – для депутатського запиту; один рік – для капітального ремонту й будівництва.
2.3.3 Статус обіцянки, яка не містить конкретної дати виконання, може змінюватися протягом терміну повноважень об’єкта дослідження.
2.3.3.1 Якщо на момент перевірки обіцянки наявні свідчення того, що справа зрушила з місця (створено робочу групу, розпочато підготовку проектної документації, розроблено кошторис, розроблено та зареєстровано законопроект тощо), обіцянка отримує статус «у процесі виконання». Якщо свідчень не виявлено, вона отримує попередній статус «не виконано».
2.3.3.2 Водночас, при повторному перегляді, залежно від того, як змінилася ситуація з виконанням обіцяного, статус може бути змінений на «виконано» або «в процесі».
3. Визначення статусу обіцянки
3.1 Обіцянка про надання певного блага отримує остаточний статус «виконано» лише тоді, коли цим благом можна скористатися.
3.2 Обіцянка, сформульована за допомогою дієслів доконаного виду, вважається виконаною лише за умови втілення обіцяного в життя.
3.2.1 Обіцянка, сформульована за допомогою дієслів недоконаного виду, отримує статус на підставі того, які наявні в розпоряджені суб’єкта обіцянки можливості та якою мірою були ним використані задля досягнення обіцяного.
3.3 Кінцевою датою контролю виконання обіцянки, яка не містить окресленої дати виконання, є дата складання суб’єктом обіцянки повноважень.
3.4 Якщо народний депутат обіцяє, що питання підтримає «вся фракція/група у повному складі», для отримання статусу «виконано» необхідна підтримка всіх членів фракції/групи, за винятком відсутніх із поважних причин народних депутатів.
3.4.1 Обіцянка представника депутатської фракції чи групи на кшталт «фракція (або група) підтримає (або не підтримає) ту чи іншу ініціативу» вважається виконаною в разі, якщо відповідним чином проголосувала більшість членів фракції або групи за винятком відсутніх із поважної причини, але в кількості, не меншій за мінімальну, необхідну для ухвалення відповідної ініціативи.
3.5 Обіцянки, виконання яких визначається, зокрема, й результатами голосування в сесійній залі парламенту, отримують статус на підставі кожного читання окремо. Вирішальним у присвоєнні остаточного статусу є голосування за ухвалення рішення в цілому.
3.5.1 При наданні остаточного статусу обіцянці, виконання якої пов’язане з результатами голосування в парламенті, беруться до уваги такі аспекти діяльності народного депутата, як внесення альтернативних законопроектів та внесення пропозицій до взятого за основу законопроекту.
4. Перенесення обіцянки до розділу «Архів»
4.1 Обіцянки, які стосуються дії суб’єкта в разі настання певних обставин, впливають на рейтинг лише в тому випадку, якщо такі обставини настали. У разі ненастання обставин (невиконання умови) обіцянка переноситься до розділу «Архів».
4.2 У випадку, якщо особа з будь-яких причин припиняє діяльність на посаді, обіцянки, строки виконання яких не збігли, отримують статус, актуальний на момент складення персоною повноважень. У разі, якщо визначити статус обіцянки неможливо, вона переноситься до розділу «Архів».
4.3 До розділу «Архів» обіцянка може бути перенесена, якщо додаткові обставини, що з’ясувалися під час перевірки стану її виконання, вказують на те, що необхідні дії та кроки для її здійснення були зроблені ще до її виголошення, а відтак така заява вважатиметься анонсом, а не обіцянкою (див. п. 1.2.4).
4.4 До розділу «Архів» переносяться обіцянки, перевірити виконання яких є неможливим через обмеження доступу до цієї інформації на законодавчому рівні.
5. Оскарження статусу обіцянки
5.1 Оскарженню підлягає лише стан виконання обіцянки, а не факт її фіксації.
5.2 Якщо суб’єкт обіцянки або третя особа не погоджується зі статусом обіцянки, надаючи документально підтверджені докази її виконання або невиконання, аналітики порталу беруть до уваги такі докази й повторно вивчають коректність статусу. Якщо надані докази є достовірними, статус обіцянки може бути змінений.
5.3 Остаточне рішення про присвоєння статусу залишається за редакцією «Слово і діло».