Обіцянка політика
- Президент України
- Голова Ради національної безпеки і оборони України
Зеленський пообіцяв у 2021 році започаткувати проведення «глобальної» судової реформи
Джерело
Результат
Станом на серпень 2021 року вже було здійснено низку кроків з метою започаткування проведення «глобальної» судової реформи. А саме, у червні-липні було ухвалено законопроєкти, які на початку серпня були підписані президентом Зеленським:
1. «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (1635-IX). Документ враховує рекомендації Венеціанської комісії від 9 жовтня 2020 року щодо реформи судової системи. Так, закон удосконалює порядок обрання членів Вищої ради правосуддя (ВРП) задля забезпечення незалежності судової гілки влади, призначення доброчесних та високопрофесійних суддів, а також дотримання норм професійної етики в діяльності суддів. Зокрема, визначаються конкурсні засади добору кандидатів для призначення членом ВРП.
2. «Про внесення змін до статті 188-32 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя» (1636-ІХ). Згідно з документом, за невиконання законних вимог Вищої ради правосуддя, члена ВРП або дисциплінарного інспектора ВРП щодо надання інформації, судової справи (її копії), розгляд якої закінчено, надання завідомо недостовірної інформації або невчасне надання такої інформації передбачається штраф від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
3. «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» (1629-ІХ). Цей закон є важливим першим етапом проведення судової реформи в Україні, адже дасть змогу сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС), на яку покладаються функції з добору та оцінювання суддів. Підписаний президентом документ враховує позиції Конституційного Суду України, застереження Венеціанської комісії, а також спільні рекомендації, надані програмою USAID «Нове правосуддя» та проектом ЄС «Право-Justice».
Враховуючи наведену інформацію, редакція присвоює обіцянці статус «виконано». Водночас редакція продовжує слідкувати за виконанням інших обіцянок, пов'язаних із реформуванням судової системи.