Скасування фінансування університетів через держзамовлення означає лише те, що буде змінено механізм розподілу цих же державних коштів, оскільки наявна система фінансування малоефективна.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів виконавчий директор Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, аналізуючи інформацію про те, що фінансування університетів через держзамовлення буде скасовано.
«Механізм державного замовлення ефективний лише в певних галузях. Зокрема, в тих галузях, де йдеться про сервіс і державу. Це оборона, міліція, педагоги, лікарі. В більшості галузей держзамовлення як одна з форм держфінансування не є ефективним. Його можна було б застосовувати лише в умовах планової економіки, якої у нас давно немає. Це певний нонсенс, коли Мінфін і Мінекономіки щорічно до одиниці розраховують, скільки нам потрібно різноманітних фахівців більше ніж у 100 напрямках. Відповідно, при цьому ми навіть не можемо пояснити, чому ми замовляємо 7 тисяч інженерів чи 5 тисяч філологів. Від цієї системи потрібно відходити, але це не означає, що звужується система державного фінансування», – пояснює Стадний.
За словами спеціаліста, суть не в контрактах, а в тому, що просто змінюється механізм розподілу державних коштів.
«На цей момент найбільш вірогідною альтернативою є те, що ВНЗ тепер будуть отримувати не бюджетні міста, а блочні гранти, які будуть складатися з різноманітних конфігурацій. Відповідно, згідно цих коштів, виші визначатимуть самостійно, куди їх направляти. Єдина вимога, що існує до цієї системи, – блочні гранти мусять надаватися за показниками якості освіти, а це вимагає від нас встановити і запровадити систему моніторингу якості вищої освіти, якої зараз, на жаль, немає», – вважає Єгор Стадний.
Нагадаємо, 11 березня 2015 року під час звіту «100 днів діяльності Уряду: шлях до стабілізації» міністр освіти і науки України Сергій Квіт заявив, що в рамках імплементації Закону України «Про вищу освіту» розпочався процес надання автономії вишам, зокрема, відбувається розширення академічних, фінансових та організаційних прав ВНЗ.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»