Кабінет міністрів України бадьоро вступив у сезон відпусток і в липні виконав на одну обіцянку менше, ніж у червні. Із 66 запевнень за місяць урядовці змогли здійснити 7 намірів, а 8 – провалити. На початку літа міністри зосередилися на інфраструктурі – 38% обіцянок, соцзахисті та охороні здоров'я – 18%, праві – 14% намірів. Судячи з того, що в процесі виконання перебувають ще 52 обіцянки, поки міністри здебільшого планують, а не виконують уже обіцяне.
Рекордсменом за новими обіцянками в липні став міністр інфраструктури Омелян, який поповнив скарбничку своїх намірів на 21 запевнення.
Після серії скандалів з авіаперевізниками, через яких українці не змогли вчасно вилетіти на відпочинок або повернутися в Україну, міністр пообіцяв запустити на сайті Мінінфраструктури рейтинг авіакомпаній, який оновлюватиметься щомісяця. Принаймні такий рейтинг за червень уже з'явився на сайті відомства.
При цьому в міністра в липні немає жодної виконаної обіцянки, хоча є провалена – Омелян був упевнений, що українська авіакомпанія SkyUp почне регулярні польоти в липні 2018 року. На жаль, SkyUp протягом липня здійснювала лише чартерні рейси. Авіакомпанія навіть не відкрила продаж квитків на міжнародні та внутрішні напрямки. Але міністр не здається й запевняє, що із серпня українська компанія запустить авіарейси всередині країни.
Щодо автоперевезень, то Омелян обіцяє перевести на блокчейн видачу дозволів і систему e-port.
«На блокчейн ми потихеньку переходимо. Ми хочемо після запуску електронного кабінету перевізника зробити його на блокчейні. На блокчейні буде наша система e-port, яку ми зараз запроваджуємо для імпорту-експорту, транзиту вантажів через територію України. На блокчейні буде так само видача наших двосторонніх дозволів для автомобільних перевезень, де у нас повно скандалів: вони реально продають їх за кеш на чорному ринку. І ми це знаємо», – розповів Омелян в інтерв'ю «Слову і Ділу».
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на початку літа був стриманішим на обіцянки, але при цьому планував із розмахом. Він заявив, що до 2020 року видобуток газу буде збільшений до 20 мільярдів кубометрів на рік. Також прем'єр запевнив, що в 2018 році буде повністю відремонтована дорога Харків-Охтирка. А на найближчу перспективу Гройсман заявив, що протягом місяця знайдуть приміщення для Антикорупційного суду.
До речі, половина виконаних обіцянок Кабміну в липні – на рахунку глави уряду. Зокрема, Гройсман, як і обіцяв, ініціював повернення кримінального покарання за контрабанду, подавши відповідний законопроект.
Відзначимо, що є в прем'єра й провалена обіцянка про те, що за рік на всіх пунктах пропуску встановлять сканери товарів.
«Буквально днями оголосили тендер на сканери. Ми за рік на всіх пунктах пропуску поставимо сканери, які будуть в онлайн-режимі показувати, хто возить, куди, які товари», – заявив Гройсман рік тому.
Однак тендерні закупівлі сканерів зривалися протягом року. Минулого місяця нарешті відбувся довгоочікуваний аукціон із закупівлі 10 сканувальних систем для митниці. Компанії-переможці зобов'язані до 14 грудня 2018 року доставити сканери на українські обласні митниці.
Не зміг виконати обіцянку віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, який запевняв, що не допустить затримок пенсійних виплат. Але в липні частина пенсіонерів отримали пенсії пізніше, ніж зазвичайн. У Пенсійному фонді пояснили, що причина полягає в касовому розриві надходжень від єдиного соціального внеску, й пообіцяли, що виплата пенсій цього місяця буде профінансована повністю. З цього приводу Гройсман розпорядився почати службове розслідування. «Укрпошта» продовжила термін видачі пенсій до 28 липня.
Не отримали сповна обіцяних виплат і шахтарі. Міністр енергетики Ігор Насалик гарантував, що в червні ліквідує заборгованість із поточних і торішніх зарплат гірників.
«Я для себе ставлю завдання: закрити зарплату першочергову. Дайте мені 10 днів, це максимальний термін. А може, й швидше ... Я хочу, щоб погасили заборгованість, яка тягнеться з 2015-2016 років, приблизно 180 мільйонів гривень. І поточку», – заявив Насалик, але виплати здійснили не на 100%.
На початку липня майже півсотні гірників шахти №10 у Нововолинську відмовилися підніматися на поверхню, оголосивши страйк. Також 6 липня зупинили роботу кілька гірничодобувних підприємств у Луганській області, відбувалися й інші протестні акції. В підсумку 9 липня в Міненергетики повідомили про виділення з бюджету 324 мільйонів гривень держпідтримки на погашення заборгованості із зарплати шахтарям.
При цьому міністр юстиції Павло Петренко заявив, що Мін'юст у 2018 році передасть кілька сотень мільйонів гривень до казначейства для виплат заборгованості із заробітної плати.
Також Петренко анонсував, що навесні 2019 року всі обласні центри будуть долучені до програми онлайн-реєстрації факту народження в пологовому будинку.
«Ми для себе поставили амбітне завдання, щоб протягом наступних восьми-дванадцяти місяців, до наступної весни, всі обласні центри були залучені до цієї програми онлайн-реєстрації факту народження в пологовому будинку. І протягом 2019-початку 2020 року, щоб 472 пологових будинки, з якими в нас є партнерська програма, також отримали таку можливість», – повідомив міністр юстиції в інтерв'ю «Слову і Ділу».
Детальніше – на інфографіці.
Нагадаємо, в червні міністри Гройсмана впоралися із 7 обіцянками, а 4 – провалили. Загалом за місяць накопичилося 45 обіцянок, про які можна дізнатися з нашого дайджесту.
Інтерв'ю міністра інфрастурктури Володимира Омеляна «Слову і Ділу» читайте за посиланням.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»