У Києві кримські татари в понеділок, 12 листопада, провели з'їзд представників кримськотатарського народу (курултай) уперше за останні чотири роки.
Як пише «Слово і Діло», близько 100 його делегатів зібралися в столиці України, щоб вирішити, як вищий законодавчий орган кримських татар працюватиме в умовах анексії півострова, повідомляє Сегодня.ua.
Зазначено, що останній раз вищий представницький орган кримськотатарського народу збирався в Криму. На з'їзді в Києві організатори зустрічі просили не показувати облич делегатів з анексованого Криму, щоб, повертаючись додому, вони не наражалися на небезпеку.
Як повідомляється, курултай зібрався у форматі конференції, яка не вимагає кворуму: до Києва ризикнули приїхати менше 100 делегатів. Одне з нагальних питань - каденція обранців.
Народний депутат і уповноважений президента з питань кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв запевняє: права делегатів непохитні.
«Делегати курултаю складають свої повноваження тільки після обрання нового складу курултаю і на першій сесії нового курултаю. А оскільки проводити вибори демократичні і скликати новий курултай у нас немає ніякої можливості, то можна вважати, що повноваження делегатів нинішнього курултаю автоматично пролонговані», - розповів він.
Очікується, що ті, хто приїхали, вирішуватимуть, що робити з 18 колегами-колабораціоністами, які співпрацюють з так званою владою анексованого Криму. Пропонують два сценарії - або видворити з лав, або ігнорувати через меншини. Але головна мета конференції - змінити регламент так, щоб курултай зміг працювати й під час анексії.
«Делегати роблять заяви винятково від себе, у той же час вони пропонують, щоб розробити процедуру і механізми, які б надавали і цим, і наступним рішенням повну легітимність, закликають Меджліс підготувати зміни до регламенту курултаю і пропонують усім делегатам чинного курултаю підтримати їх особистими підписами», - сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров.
Зазначається, що кримські татари розглядають можливість прийняття рішень курултаєм в умовно обраний спосіб: або за особистого підпису обранців, або через інтернет-голосування депутатами.
Раніше президент Петро Порошенко передав делегатам курултаю лист, у якому запевнив, що зміни до Конституції щодо статусу Криму розглянуть найближчим часом. Послання глави держави зачитав Рефат Чубаров.
Раніше представник України в підгрупі з безпеки Тристоронньої контактної групи в Мінську Євген Марчук заявив, що владі України надходять неофіційні пропозиції про врегулювання ситуації на Донбасі за рахунок зняття «питання Криму».
Також повідомлялося, що в Сімферополі суд заарештував кримського татарина Ділявера Гафарова, у квартирі якого напередодні близько 3-ї години ночі співробітники ФСБ проводили обшуки.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»