Кабінет міністрів України затвердив бюджет Пенсійного фонду на 2020 рік. На покриття дефіциту фонду витратять близько 172,57 млрд гривень. При цьому в уряді пропонують об'єднати Пенсійний фонд з іншими фондами соціального страхування. У коментарі «Слово і Діло» економіст, глава експертної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук пояснив, що для виплати пенсій є передбачені кошти в бюджеті, тому затримок не буде.
«Затримувати виплату пенсій – останнє, на що готова буде піти влада. Це дуже ризиковано для будь-якого уряду: попереднього, чинного й наступного. Тому тут для громадян небезпеки немає», – зазначив аналітик.
При цьому експерт припустив, що дефіцит Пенсійного фонду принципово скорочуватися не буде, до чого потрібно бути готовими.
Кушнірук пояснив, що в країні погіршується співвідношення працівників і людей пенсійного віку.
За його словами, єдина можливість змінити ситуацію в Пенсійному фонді – знизити внески до Пенсійного фонду і зобов'язання, які бере на себе ПФ.
«Дефіцит ПФУ тепер буде завжди. Питання в розмірі. Якщо внески великі, дефіцит буде збільшуватися. В українських реаліях варто говорити про малу солідарну пенсійну систему: маленькі внески і виплати. Йдеться про те, що держава гарантує тільки мінімум, а решту люди повинні самі відкладати і забезпечувати собі старість», – прокоментував Борис Кушнірук.
Також глава експертної ради Українського аналітичного центру критично оцінив ініціативу об'єднати Пенсійний фонд з іншими фондами соціального страхування. На його думку, усі нинішні види соціального страхування потрібно або взагалі ліквідувати, або перевести в приватну систему.
«Наприклад, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності займається питанням лікарняних. Однак підприємства зобов'язані три-чотири тижні на рік покривати співробітнику в разі хвороби. Якщо людина хворіє довше, то покриває за свій рахунок або особу переводять на інвалідність. У будь-якому разі зловживання ми усуваємо», – акцентував Кушнірук.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків також потрібно переводити на приватні рейки, зазначив він.
Експерт додав, що в Україні передбачено обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, аналогічно можна піти і в цьому питанні, але відв'язати від Фонду оплати праці.
Економіст також виступив за ліквідацію Фонду соціального страхування в разі безробіття.
«Потрібно переходити на державну систему. Тобто держава гарантує певний час виплату допомоги людям, які тимчасово без роботи», – підсумував Борис Кушнірук.
Нагадаємо, у 2020 році для виходу на пенсію чоловікам у 60 років і жінкам у 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж від 27 років.
Також пропонуємо подивитися, як змінювався рівень безробіття в Україні в 2013-2019 роках.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»