Смерть нам пасує. Колонка Леоніда Швеця

Читать на русском
Леонід Швецьполітичний оглядач

Інфарктний підрахунок в Штатах добігає кінця. Поспівчувавши чинному президенту, від якого з повільною садистською невблаганністю спливала перемога, не можна не здивуватися абсолютно дивному результату, який показав Дональд Трамп.

Одна з історій, що вражає, яка супроводжувала попередні вибори, це серйозний відрив Гілларі Клінтон від Дональда Трампа за загальною кількістю тих, хто проголосував: їй голоси віддало майже на три мільйони більше американців, що не запобігло поразці. Так ось, зараз за Трампа проголосувало на сім мільйонів більше виборців, ніж чотири роки тому, і тодішній показник Клінтон він набагато випередив: 69 з половиною мільйонів проти її без малого 66 мільйонів. У Байдена, правда, рекордні в історії США 73 з половиною мільйони, проте ось ця живуча і навіть щораз більша популярність Трампа, звичайно, примітна.

Підтримка президента видає настрій американців, яких, схоже, особливо не пригнічують ні світове лідерство своєї великої країни за кількістю хворих COVID-19 – дев'ять з половиною мільйонів, ні величезна кількість померлих – без малого чверть мільйона. За останні два тижні зростання захворюваності підскочило на 45%. У четвер, 5 листопада, захворіло 120 тисяч, померло 1200 американців. Епідемія бушує в Америці, особливо не шкодуючи останнім часом штати, де проголосували за Трампа: там як і раніше презирливе ставлення до коронавірусу.

У світі зафіксовано новий антирекорд по коронавірусуПротягом минулої доби у світі виявили понад 604 тисячі нових випадків зараження коронавірусною інфекцією – це абсолютний добовий рекорд з початку пандемії.

Сам Трамп викликав захват своїх прихильників, коли на одному з останніх передвиборчих мітингів пообіцяв звільнити після перевиборів доктора Ентоні Фаучі, головного спеціаліста адміністрації, який своїми закликами до обережності суперечив президенту. А Стів Беннон, колишній стратегічний радник Трампа і ідеолог його передвиборчої кампанії 2016 року, пішов далі, і в своєму підкасті закликав президента після переобрання відтяти голову Фаучі і настромити її на палю в Білому домі, щоб іншим співробітникам адміністрації не кортіло зради. «Ви на наступний день після виборів перестанете чути про пандемію!» – обіцяв своїм виборцям 45-й президент, натякаючи, що всі страхи нагнітають і про жахи розповідають його підступні противники, щоб підірвати шанси на перемогу.

Україна, яка пильно спостерігає за перипетіями виборів в США, теж на піку захворюваності, сьогодні Кличко повідомив, що вперше за добу в Києві занедужало більше тисячі осіб. Якщо ще недавно в соцмережах з'ясовували, з прихованою насмішкою, чи є у кого знайомі, хворі на коронавірус, то зараз обережно запитують, чи всі живі. Наша країна в загальному тренді: до кінця тижня кількість хворих та тих, які перехворіли, у світі складе 50 мільйонів, і минула доба встановила рекорд в 11 тисяч 447 смертей від COVID-19.

Але, що цікаво, незважаючи на подих смерті, що помітно наблизився, жодної суєти, не кажучи про паніку, у нас не спостерігається. Страхи, якщо і були, як ми пам'ятаємо відомий випадок в Нових Санжарах, давно щезли і замінилися байдужістю і фаталізмом. Здається, середній українець в цьому відношенні цілком міг би бути виборцем Дональда Трампа. Соціал-дарвінізм процвітає на наших просторах, де ще недавно так любили розмірковувати про власну виняткову людяність і товариський дух колективізму. Зараз усталилося як само собою зрозуміле переконання, що виживає сильний і здоровий, хворі і мертві самі в усьому винні. Епідемія не привід переривати звичний уклад життя, тих, кому не пощастило, закопаємо і рушимо далі.

Одна важлива відмінність українців від американців: у них байдуже ставлення до зарази від властивої їм дикої самовпевненості і неприборканого відчуття свободи, якої не може відняти ані держава з її безглуздими спробами загального порятунку за рахунок обмеження переміщення і праці, ні сама бісова хвороба. Якби можна було б відбитися від вірусу вогнепалом, в якомусь Техасі стояла б оглушлива стрілянина. У нас це більше байдужість до себе та інших, фаталізм людей, які кинули віру в можливість змінити обставини життя. Ну, і, відповідно, смерті.

Леонід Швець, спеціально для «Слово і діло»

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: