У Туреччині тривають наймасштабніші антиурядові протести за останні кілька років. Вони розпочалися після затримання та арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу – потенційного головного суперника Реджепа Тайіпа Ердогана на наступних президентських виборах. Що відомо про ситуацію в країні – на інфографіці «Слово і діло».
Екрему Імамоглу 54 роки. З 2008 року він є членом опозиційної Республіканської народної партії, а з 2009 року очолює її осередок у стамбульському районі Бейлікдюзю. З 2014 до 2019 року він очолював адміністрацію цього району.
В 2019 році Імамоглу, тоді ще маловідомий політик, переміг на виборах мера Стамбула, причому двічі. Вперше його перемогу анулював суд через порушення на голосуваннях. На перевиборах він набрав 54,2% голосів, обійшовши суперника від правлячої партії Біналі Йилдирим (у того було 45%).
Оскільки у Стамбулі проживає п'ята частина всього населення Туреччини і місто має важливе економічне значення, перемога опозиційного кандидата на виборах мера мала серйозний вплив на політичну ситуацію в країні. Крім того, у Стамбулі розпочинав свою кар'єру Ердоган, який теж був мером.
Імамоглу хотів балотуватися на президентських виборах ще в 2023 році. Але в 2022-му суд засудив його до двох років і семи місяців ув'язнення за образу співробітників Вищої виборчої ради Туреччини, а також заборонив займатися політичною діяльністю. Імамоглу вирок оскаржив, але взяти участь у виборах не зміг.
У 2024 році Імамоглу було переобрано на посаду мера Стамбула з результатом 51,1% голосів.
Цього року, як зазначають експерти, Імамоглу фактично проводив відкриту виборчу кампанію. Очікувалося, що 23 березня його офіційно висунуть у кандидати у президенти від опозиційної Республіканської народної партії.
18 березня стало відомо, що Стамбульський університет анулював диплом Імамоглу: стверджувалося, що його та ще більше 30 студентів у 1990 році було незаконно переведено на англомовну програму факультету менеджменту. Без диплома про вищу освіту, згідно із законами країни, Імамоглу не може балотуватися на пост президента.
А 19 березня Імамоглу затримали та відсторонили від виконання обов'язків мера Стамбула.
Політика звинуватили в тому, що він керував організованим злочинним угрупуванням, яке займається вимаганням, шахрайством та корупцією. Друге звинувачення стосується допомоги терористичній організації, йдеться про Робочу партію Курдистану, яка заборонена в Туреччині.
23 березня суд заарештував Імамоглу за звинуваченнями у корупції. При цьому суд не став його заарештовувати за звинуваченням у підтримці Робочої партії Курдистану.
Незважаючи на ці події, Республіканська народна партія провела праймеріз і висунула Імамоглу своїм кандидати на майбутніх президентських виборах: його кандидатуру підтримали 13,1 млн осіб.
З моменту затримання Імамоглу в Туреччині, зокрема, у Стамбулі та Анкарі, відбуваються масштабні протести. За останніми даними, затримано майже 2 тисячі осіб, у тому числі журналістів. Під час деяких акцій поліція жорстко розганяла мітингувальників, застосовувала сльозогінний газ та гумові кулі.
Президент Ердоган назвав протести «вуличним тероризмом», і звинуватив демонстрантів у нападі на поліцію та псуванні громадської власності.
Нагадаємо, «Слово і діло» на інфографіці показувало, президенти яких країн перебувають при владі більше десяти років.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»