Ще влітку було зрозуміло, що коли настане епідсезон грипу та ГРВІ в Україні також циркулюватиме й коронавірус. Тому у МОЗ радять захиститися хоча би від грипу, вакцина є в аптеках. «Слово і діло» дослідило, як українці вакцинувалися від грипу у 2018-2020 роках.
Епідсезон грипу та ГРВІ триває з жовтня по травень наступного року. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 8 листопада 2020 року в Україні інтенсивний показник захворюваності на 5,7% більше аналогічного періоду минулого сезону.
З 28 вересня до 8 листопада 2020 року перехворіло 2,4% населення країни, але епідпоріг щодо грипу не перевищений. Госпіталізовано 1,5% захворілих осіб, із них 5 524 — діти віком до 17 років.
Летальних випадків не зареєстровано. Проти грипу вакциновано 50 143 особи. У МОЗ повідомляють, що до епідсезону 2020–2021 років в Україну буде поставлено близько 665 тис. доз вакцин:
500 тис. доз вакцини «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція, чотиривалентна);
45 000 доз вакцини «Інфлувак («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди, тривалентна);
100 тис. доз вакцини «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, тривалентна);
20 тис. доз вакцини «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, чотиривалентна).
Тривалентна вакцина призначена для вироблення імунітету від трьох штамів грипу, які циркулюватимуть у Північній півкулі цього епідсезону, відповідно, чотиривалентна — від чотирьох.
У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу ВООЗ щороку оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини. Цьогоріч вакцини були розроблені з урахуванням прогнозу ВООЗ щодо циркуляції таких штамів:
вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09;
вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);
вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B/Victoria);
вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).
Купити вакцину в аптеці можна приблизно за 250-350 грн та зробити щеплення у сімейного лікаря.
Безкоштовно зробити щеплення від грипу зможуть:
медичні працівники;
освітяни;
працівники поліції;
працівники прикордонної служби.
Міністерство охорони здоров’я бюджетним коштом планує закупити 1,41 млн доз вакцин проти грипу для щеплення осіб, які належать до груп ризику. Про це заявив головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Зазначимо, усі наявні вакцини від грипу пройшли прекваліфікацію ВООЗ та підтвердили свою безпечність. Країнами походження є світові лідери у виробництві вакцин – Франція, Нідерланди та Південна Корея.
Нагадуємо, що від ускладнень грипу протягом минулого епідсезону померла 71 людина, на грип та ГРВІ перехворіли 4,9 млн людей (12,9% населення), 63% з яких — діти віком до 17 років.
Минулого епідсезону в Україну було поставлено 500 тис. доз вакцин від грипу, однак вакцинувалися лише 238 тис. 79 людей (0,6% населення), частка дітей серед щеплених становить 10,5%.
В епідемічному сезоні 2018/2019 на грип та ГРВІ перехворіло 5,4 млн людей, 65,3% з яких — діти віком до 17 років.
Померло 64 людини, зокрема 12 дітей віком до 17 років. Жоден померлий не був вакцинований від грипу, 11 осіб взагалі не зверталися по медичну допомогу, а кожен п’ятий звернувся вже за критичного погіршення стану здоров’я на 6-й день хвороби та пізніше.
Серед лабораторно обстежених 2 927 осіб методом ПЛР у 30% отримано позитивні результати. У циркуляції абсолютно домінували віруси грипу типу A.
Із початку сезону проти грипу вакциновано 161 543 особи (0,4% населення), частка дітей серед щеплених становить 24%.
Тобто у 2018 та 2019 роках українці не використали й половини закуплених вакцин проти грипу. Цього року, незважаючи на пандемію коронавірусу та загрозу до того ще й підчепити грип, люди не поспішають робити щеплення від вірусу, вакцина від якого вже є і продається в аптеках.
Грип — це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип.
Симптоми грипу:
висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
лихоманка;
головний біль;
ломота у м’язах і суглобах;
загальна слабкість;
утрата апетиту, можливо, нудота;
кашель, що може тривати більше двох тижнів;
нежить.
Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів.
Раніше «Слово і діло» писало, які штами грипу циркулюватимуть в Україні під час епідсезону 2020-2021.
Також ми повідомляли, що в Україні стартувала вакцинація від грипу, в країну завезли 665 тисяч доз вакцини.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»