Володимир Зеленський доручив Офісу президента підготувати зустріч із Володимиром Путіним. Це сталося на тлі загострення ситуації на Донбасі і відсутності прогресу в переговорному процесі. За даними ЗМІ, як місце зустрічі українська сторона пропонує Єрусалим або Відень. У Кремлі поки що не відповідають ані «так», ані «ні», і судячи з усього не мають наміру обговорювати тему Донбасу чи Криму. «Слово і діло» пропонує подивитися, скільки разів від початку російської агресії зустрічалися президенти України та Росії, а також що вони обговорювали.
П'ятий президент України Петро Порошенко вперше після анексії Криму і початку війни на Донбасі зустрівся з Путіним 6 червня 2014-го в Бенувілі (Франція). Обидва лідери прибули на святкування 70-ї річниці операції союзників у Нормандії. Порошенко тоді ще був тільки обраним президентом – інавгурація відбулася на наступний день.
Зустріч була короткою, лише 15 хвилин. Крім Порошенка і Путіна, були присутні канцлер Німеччини Ангела Меркель і тодішній президент Франції Франсуа Олланд. Обговорювали ситуацію на Донбасі і економічне співробітництво.
Наступна зустріч Порошенка та Путіна відбулася 26 серпня 2014-го в Мінську. Протягом двох годин, в присутності Олександра Лукашенка і президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, сторони обговорювали ситуацію на Донбасі і звільнення заручників. Як потім розповів Лукашенко, переговори були дуже важкими, «позиції сторін відрізняються часом фундаментально».
16-17 жовтня 2014-го президенти України і Росії зустрічалися в Мілані. На першій зустрічі за участю Меркель і Олланда обговорювалися обмін полоненими і газовий контракт. На другій зустрічі, до якої приєдналися ще прем'єр Великої Британії Девід Кемерон і прем'єр Італії Маттео Ренці говорили про конфлікт на Донбасі, вибори на непідконтрольних територіях, відведення озброєння і Мінські угоди.
До речі, через кілька місяців після цієї зустрічі Україна провела великий обмін полоненими з «ДНР» і «ЛНР».
У 2015 році Порошенко і Путін зустрічалися двічі. 11-12 лютого була важка зустріч «нормандської четвірки» в Мінську, вона тривала всю ніч. Тоді лідери погодили «Мінськ-2» – нові мирні домовленості. Угоди передбачали припинення вогню, відведення озброєння і продовження переговорів в Нормандському форматі.
Потім були ще одні перемовини, 2 жовтня в Парижі. Знову так само обговорювали виконання Мінських угод і припинення вогню на Донбасі.
Остання зустріч Порошенка та Путіна відбулася 19 жовтня 2016 року в Берліні. Тоді президенти на зустрічі «нормандської четвірки» домовилися розробити дорожню карту імплементації Мінських угод.
Потім у переговорах сам-на-сам лідерів «нормандської четвірки» була трирічна пауза.
Президент Володимир Зеленський поки що лише один раз зустрічався з Путіним – 9 грудня 2019-го в Берліні. За підсумками саміту домовилися про обмін полоненими, розведення військ в трьох точках, припинення вогню, розширення мандата ОБСЄ. Також погодили новий газовий контракт. Наступна зустріч у Нормандському форматі була запланована на квітень 2020-го. Частково через пандемію, але переважно через невиконання домовленостей, переговори не відбулися.
Нагадаємо, журналіст Денис Попович проаналізував, чого чекати від переговорів між Зеленським і Путіним.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»