Рік повномасштабної війни проти України виснажив запаси російського озброєння. Значні втрати в техніці змушують путіна тепер шукати допомоги у нечисленних союзників. Як правило, це країни з авторитарним чи диктаторським режимом. «Слово і діло» розібралося, які держави допомагають росії зброєю для підтримки агресії проти України.
Один із найголовніших союзників росії тепер – Іран. З кінця літа минулого року він почав постачати рф дрони камікадзе – Shahed-129, Shahed-131, Shahed-136, Shahed-191, Mohajer-6.
У жовтні Міністерство закордонних справ України офіційно звинуватило Іран у співучасті в злочині агресії, воєнних злочинах та терористичних актах росії. Дмитро Кулеба запропонував президенту Володимиру Зеленському розірвати дипломатичні відносини з Іраном, але поки що таке рішення ухвалено не було.
Іран, у свою чергу, незважаючи на докази, заперечує постачання безпілотників росії.
Однак, за інформацією ЗМІ, йдеться не лише про дрони: Іран дає росії боєприпаси для артилерії, танків і стрілецької зброї. Минулого тижня телеканал Sky News повідомив, що Іран відправив близько 100 мільйонів куль і близько 300 тисяч снарядів.
Крім того, є ймовірність, що Іран надасть росії балістичні ракети Fateh-110, Fateh-313 та Zolfaghar, які Україна не зможе ефективно перехоплювати. Але поки що росія не зважилася на таку угоду – як пише Financial Times, через побоювання, що в такому разі Захід надасть Україні далекобійну зброю.
Не партнер, а радше сателіт росії – Білорусь, не лише віддала у користування свої полігони та повітряний простір, а й допомагає озброєнням. Лише за сім місяців повномасштабної війни Білорусь, за інформацією групи «Беларускі Гаюн», відправила росії більше 65 тисяч тонн боєприпасів.
Також режим Лукашенка надав росії сотні танків Т-72А, БМП та вантажівок «Урал».
У країн НАТО, зокрема США, є докази того, що військову допомогу росії надає Північна Корея. У листопаді в Раді національної безпеки США заявили, що Північна Корея відправила рф значну кількість артилерійських снарядів.
На початку року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що КНДР постачала ракети російській приватній військовій компанії «Вагнер».
Західні розвідки стверджують, що тривала війна змусила рф влітку провести репатріацію свого озброєння з Сирії. У липні торгове судно вивезло з Сирії зброю та військову техніку – в обхід санкцій.
Керівник української розвідки Кирило Буданов розповідав, що росія намагалася купити зброю у М'янми та Сербії. «Росія просто намагається придбати будь-де будь-що. Тому що проблеми в них значні. Сербія, на яку так всі в Росії сподівалися, відмовила в передачах озброєнь. Є певні намагання купити через треті країни - більш-менш масштабно ввезти озброєння. Зараз пробують з М'янмою. Що з цього вийде, побачимо з часом. Але по факту Росія, в питанні озброєнь обмежена, скажімо так, Іраном», – сказав він у лютому.
Є також певні сигнали про те, що Китаю може поставити Москві зброю і боєприпаси. США попередили Пекін про «серйозні наслідки» у разі ухвалення такого рішення, а Євросоюз готовий розглядати поставки як «перетин червоної лінії».
Видання The Washington Post написало, що відправка летальної зброї росії стане не лише загрозою для міжнародної безпеки, а й для власних інтересів Пекіна.
Нагадаємо, раніше «Слово і діло» дослідило, які закордонні візити здійснював путін після вторгнення в Україну, і хто зі світових лідерів приїжджав до нього.
З інфографіки можна дізнатись, які країни Генасамблеї ООН голосують проти проукраїнських резолюцій.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»