Україна під час повномасштабної війни через окупацію територій та повітряні атаки втратила більше половини генерації електроенергії. Окрім традиційних джерел, постраждала також «зелена» енергетика – втрачено до 40% сонячної та близько 80-90% вітрової енергії. Більшість вітрових станцій розташовані на півдні країни, де для цього сприятливі кліматичні умови, тому вони опинилися під окупацією. Тим не менш, цей вид відновлюваної енергетики планують розвивати: у Міненерго заявляли, що її потенціал в Україні оцінюється у 140 ГВт. Перевага її в тому, що вона дешевша за «традиційну», безпечніша, екологічніша, а станції можуть ефективно працювати цілий рік.
«Слово і діло» розібралося, які країни світу зробили ставку саме на вітрову енергію та є лідерами у її виробництві.
Перше місце у світі за потужністю встановлених вітрових електростанцій зараз посідає Китай – 441,9 тисяч мегават. На частку країни припадає 43,4% світових вітроенергетичних потужностей, а також 84,8% потужностей у Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
У середньому в період із 2013 до 2023 року потужність вітрової енергетики в Китаї зростала на 19,1% на рік.
До речі, паралельно Китай активно розвиває сонячну енергетику: у 2023 році її потужність зросла більше, ніж за попередні три роки. Загалом сонячна та вітрова енергія станом на минулий рік складали 37% загальної генерації Китаю.
На другому місці у світі за потужністю вітрової енергетики знаходяться США – близько 148 тисяч мегават. Частка країни у світовій потужності – 14,6%, у регіоні (Північна Америка) – 85,9%.
Як повідомляло Управління енергетичної інформації, цього року вітрові електростанції забезпечили рекордну частку виробництва електроенергії у США та є другим за величиною джерелом чистої енергії.
Потужність вітрових станцій у Німеччині оцінюється у 69,5 тисяч мегават. Частка країни у світі – 6,8%, а в Європі – 25,8%. У середньому за рік потужність вітрової енергетики зростала на 7,6%.
В Індії потужність вітрових турбін становить близько 44,7 тисяч мегават: частка у світі – 4,4%, в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні – 8,6%.
Іспанія замикає п’ятірку країн за потужністю вітрових турбін – трохи більше 31 тисячі мегават: частка у світі – 3,1%, у Європі – 11,5%.
Рекордсменами за темпами нарощування потужностей вітрової енергетики є Фінляндія (у середньому на 31,6% щороку) та Бразилія (29,5%).
Нагадаємо, з інфографіки можна дізнатися, яка потужність ядерної енергетики у країнах світу.
Також ми писали, яку частку у виробництві електроенергії займає ядерна енергетика у різних країнах світу.
На інфографіці – як Україна виробляла електроенергію до повномасштабної війни.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»