Повномасштабна війна в Україні триває вже 1041 день, і немає передумов, що вона закінчиться сьогодні. «Слово і діло» традиційно зібрало, що з актуальних питань, пов'язаних із війною та ситуацією у світі, обіцяв президент Володимир Зеленський.
Про запрошення частини України до НАТО. Зеленський заявив, що Україна не погодиться на запрошення до Альянсу лише частини території.
«Це автоматично визнає, що всі інші території не лише перебувають у небезпеці, а й не є українськими. Тож Україна ніколи на це не піде. Якщо це запрошення, то тільки для всієї території є повністю», – сказав він.
Про введення іноземних військ в Україну. Зеленський обіцяв, що Україна ніколи не попросить союзників ввести війська на свою території, хоч і «була б щаслива цьому».
«Бо він (путін – ред.) союзник із КНДР, Іраном, а ми самі воюємо. Так, за допомогою партнерів, але ми самі на землі. І якщо я порушу це питання – будь ласка, нам потрібні ваші війська на землі – то одразу половина наших союзників припинять свою підтримку», – пояснив він.
На даний момент на ранній стадії обговорення знаходиться відправка миротворчої місії в Україну. «Слово і діло» писало про позицію країн щодо цього питання.
Про «Мінськ-3» та заморожений конфлікт. Зеленський обіцяв, що Україна не погодиться ні на заморожений конфлікт, ні на нові Мінські угоди.
«Не спрацює, і на це не підемо», – заявив він в інтерв'ю.
Про підготовку ще однієї бригади ЗСУ у Франції. У листопаді українські військові зі складу 155-ї механізованої бригади імені Анни Київської завершили курс підготовки у Франції. Після цього Зеленський обіцяв, що обговорить із Еммануелем Макроном підготовку другої бригади.
Обіцянка виконана: під час візиту до Франції 18 грудня Зеленський та Макрон домовились про підготовку ще однієї української бригади.
Про удари по російській інфраструктурі. 14 грудня президент обіцяв, що Україна продовжить завдавати ударів по російських військових об'єктах та інфраструктурі, яка використовується для терору.
Обіцянка виконується. З того моменту ЗСУ знищили склад зберігання та ремонту дронів-камікадзе в Орловській області, підірвали склад боєприпасів у Ростовській області, атакували пункт управління росіян у Курській області.
Про підтримку Сирії. Після падіння режиму Башара Асада Україна висловила зацікавленість у тому, щоб відновити відносини з країною і вже зробила деякі кроки для цього.
Зеленський обіцяв, що Україна підтримає регіон, щоб «спокій там міг стати для нас опорою у русі до реального миру». Окрім того, він обіцяв підтримати продовольчу безпеку країни.
Днями Україна направила Сирії 500 тонн пшеничного борошна у рамках гуманітарної програми.
Сьогодні до Дамаску за дорученням президента приїхав міністр закордонних справ Андрій Сибіга з делегацією. Під час зустрічі з нинішнім лідером Сирії він заявив, що Україна готова до відновлення дипломатичних відносин, якщо «Сирія стане державою, яка поважатиме міжнародне право, зокрема, територіальну цілісність та суверенітет України».
Про транзит газу російського газу. Як і обіцяв Зеленський, Україна із січня припиняє транзит російського газу до Європи.
«Якщо європейська країна хоче отримувати газ і не платити ці гроші в росію до завершення війни – можна думати ... Але знову-таки: ми не дамо можливості додаткових заробітків рф на цій війні», – зазначив він.
Про допомогу Азербайджану. У Казахстані 25 січня впав літак азербайджанської авіакомпанії, підбитий ППО у повітряному просторі росії.
Зеленський після катастрофи спілкувався з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим і обіцяв, що Україна надасть всю необхідну допомогу.
Поки що відомо лише, що президент доручив передати партнерам інформацію української розвідки про аварію літака.
Про військового омбудсмена. Сьогодні, 30 грудня, має бути опубліковано указ про призначення військового омбудсмена. Разом із ним, правозахисною спільнотою та Міністерством оборони Зеленський обіцяв узгодити відповідний законопроєкт про військового омбудсмена, основи його діяльності та фінансування.
Про співпрацю з Аргентиною. Після розмови з президентом Хав'єром Мілеєм Зеленський обіцяв збільшувати співпрацю з Аргентиною – і економічну, і політичну, і безпекову.
Про розблокування рахунків операторів критичної інфраструктури. На Конгресі місцевої та регіональної влади Зеленський обіцяв зробити все, щоб на Донеччині прискорити розблокування рахунків операторів критичної інфраструктури. Зокрема, він обіцяв прискорити ухвалення відповідного закону в Раді.
«Ми подивимося, що зробити, доки законодавство ще не ухвалене. Зараз же Верховна Рада, мені здається сьогодні чи кілька днів поспіль, засідатиме. Я думаю, що вони не встигнуть зараз розглянути цей закон. Ми зробимо так, щоб прискорити голосування за цей закон, також я простежу, щоб його підтримали. А за цей час між вашим запитом та засіданням Верховної Ради ми подумаємо, що можемо зробити у форматі, напевно, вибачте за таке слово, у ручному форматі», – сказав він 17 грудня.
Нагадаємо, про обіцянки Зеленського за попередній місяць можна прочитати у нашому матеріалі.
Олександра Худякова, Віктор Гаврилюк, спеціально для «Слово і діло»
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»