Світові витрати на оборону у 2024 році збільшились до 2,46 трлн доларів. Вони склали в середньому 1,9% ВВП порівняно з 1,6% у 2022 році та 1,8% у 2023 році.
Про це йдеться у звіті Міжнародного інституту стратегічних досліджень (ІІSS).

«Зростання було зумовлене погіршенням умов безпеки та загостренням сприйняття загроз, особливо в Європі, на Близькому Сході та в Північній Африці. Більше того, зниження інфляції дозволило багатьом країнам інвестувати у нові можливості, а не просто покривати вищі операційні витрати та заробітну плату. Єдиним регіоном, у якому не спостерігалося реального зростання, була Африка на південь від Сахари, де витрати на оборону скоротилися на 3,7%», – зазначили у IISS.
За останній рік витрати на оборону в Європі зросли на 11,7% у реальному вираженні і сягнули 457 млрд доларів. Німеччина тепер має найбільший оборонний бюджет у Європі та другий у НАТО після США після суттєвого збільшення видатків минулого року.
Проте, йдеться у звіті, європейське зростання, як і раніше, відставало від зростання загальних військових витрат росії, які зросли на 41,9% у реальному вираженні і склали 145,9 млрд доларів.
Зростання витрат на оборону США в 2024 році залишалося обмеженим законом про фіскальну відповідальність.
Азіатські оборонні бюджети продовжували зростати помірними темпами у 2024 році. Оборонний бюджет Китаю зріс на 7,4% у реальному вираженні, перевищивши середній показник у 3,9% для решти регіону, незважаючи на значне зростання у Японії та Індонезії. Загалом регіональна частка Азії у світових витратах впала до 21,7% у 2024 році з 25,9% у 2021 році.
Витрати на Близькому Сході та у Північній Африці ще більше зросли у 2024 році у міру поширення війни Ізраїлю та ХАМАС. Зростання в реальному вираженні досягло майже 10% у 2024 році.
У Латинській Америці та Карибському басейні витрати на оборону досягли 59,5 млрд доларів, що є реальним зростанням на 4,1%.
У країнах Африки на південь від Сахари зростання, як і раніше, стримувалося високими темпами інфляції та різким знеціненням валюти, регіональні оборонні бюджети скоротилися на 3,7% у реальному вираженні.
Нагадаємо, НАТО збирається збільшити свою мету щодо оборонних витрат з нинішніх 2% до 3-3,5%. Генеральний секретар Марк Рютте зазначив, що Альянс не зможе захистити себе через чотири або п'ять років, якщо країни-члени, як і раніше, витрачатимуть на оборону лише 2% ВВП.
Дві країни Альянсу вже готові витрачати 5% ВВП на оборону.
У російському проєкті бюджету-2025 військові витрати виявилися ще вищими, ніж прогнозувалося.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»