В Україну з-за кордону не повернулися понад 500 чоловіків, які у 2024 році виїхали за листами-рекомендаціями Міністерства культури.
Таку цифру назвав радник міністра культури та стратегічних комунікацій Дмитро Золотухін.

В основному не поверталися чоловіки, які виїхали в першій половині року, до набрання чинності нового закону про мобілізацію.
«Тільки за 2024 рік (здебільшого за його першу половину, коли законодавство про мобілізацію було посилене) з-за кордону не повернулося більше 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів-пропозицій МКІП. По кожному такому кейсу Національною поліцією порушено кримінальну справу за однією зі статей кримінального кодексу України. Наприклад, стаття 332-3 «Незаконне перетинання державного кордону України в особливий період». При цьому посадові особи міністерства автоматично стають фігурантами по цих кримінальних справах, оскілько розглядається і питання організації незаконного перетину кордону. Тобто, люди, які ставлять свої підписи під цими листами-пропозиціями, автоматично стають підозрюваними в той момент, коли людина відмовляється повертатися в Україну», – розповів Золотухін.
Він нагадав, що міністерство не дає безпосередньо дозвіл на перетин кордону, а лише надсилає листи-пропозиції до Державної прикордонної служби, де й ухвалюється рішення.
«Оці згадані листи-пропозиції існують поза правовим полем. Не існує жодного документу, який би регламентував право МКСК чи будь-якого іншого відомства звертатися до ДПСУ з таким проханням під час воєнного стану», – зазначив Золотухін. Він сказав, що ця форма була придумана вже колишнім міністром Олександром Ткаченком у 2022 році як тимчасова.
«Будь-які спроби вдосконалити регулювання цього питання на рівні Кабміну наштовхуються на стіну відмов у зв'язку з тим, що Сили оборони не мають виміру «культурної дипломатії» чи якогось іншого, а існує виключно вимір «мобілізаційного ресурсу», який скорочується через такі виїзди за кордон», – додав радник.
Нагадаємо, з 3 березня Міністерство культури призупиняє видачу листів сприяння до Прикордонної служби для виїзду за кордон митців та медійників.
Раніше міністр заявляв, що кожен п'ятий діяч культури, який отримав дозвіл та виїхав за кордон, не повертається до України.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»