Ситуація в світі стала настільки нестійкою, що складно робити будь-які однозначні висновки. Зрозуміло лише те, що для РФ Сирія – принципове питання.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політолог, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов, аналізуючи роль РФ і США та перспективи зміни позицій у сирійському конфлікті з приходом нового керівництва Білого дому.
«Дійсно, тривалий час була позиція, що за Обами США не пішли на наземну операцію, якісь серйозні кроки в Сирії, що могли зробити. З іншого боку, якщо подивитися на ті угруповання, які там воюють, то тих, кого США могли підтримати без якихось умовностей, досить мало. Навіть у поміркованій опозиції є представники «Аль-Каїди», – аналізує Леонов.
«Інша річ, що колапс державності Сирії вплинув на загальну ситуацію в регіоні», – підкреслив він.
«РФ сьогодні виступає в ролі «великого диявола» для багатьох арабів, а замах на російського посла в Анкарі говорить про те, що незважаючи на нібито спільну позицію з Ердоганом щодо поліпшення відносин, насправді на рівні суспільства вони погіршуються», – нагадав експерт ситуацію із вбивством у Туреччині посла РФ.
На його думку, США дали РФ можливість взяти на себе головні іміджеві втрати в тій ситуації, що склалася в Сирії, та відійшли на другий план.
«Раніше цю роль брала на себе Америка – і коли увійшла до Іраку, і в інших операціях. Не варто вважати, що США втратили позиції. Просто багато ситуацій зійшлися інакше. Що буде далі – відкрите питання», – розмірковує політолог.
Зараз, зазначив експерт, із приходом Трампа, новими кадровими призначеннями, зокрема Джеймс Меттіса в Пентагон, який дуже жорстко ставиться до РФ, можливо, щось зміниться.
«США будуть активніше застосовувати військову міць. Це необов'язково буде наземна операція. Вони більш активно зможуть задіяти авіацію, крилаті ракети», – припускає він.
Хоча, уточнив експерт, поки той варіант, який складається в адміністрації, не вніс однозначного розуміння, тому що, крім «яструбів», є такі персони, як Тіллерсон, який може бути лояльним до РФ.
«Як ці люди спрацюються та будуть вибудовувати загальну політику з огляду на Конгрес і Сенат, поки незрозуміло», – додав Леонов.
Так само, зазначив експерт, невідомо, яку позицію США матимуть щодо Асада.
«Асад – єдиний союзник РФ. Але він є ворогом Туреччини. Якщо його оголосить ворогом Трамп, то виникне нова лінія конфлікту», – проаналізував ситуацію Олександр Леонов.
Як відомо, 15 грудня в Алеппо почалася евакуація, але 19 грудня вона була припинена. Станом на 21 грудня зі східних кварталів Алеппо евакуйовано близько 20 тисяч осіб.