Інформаційна картина минулого року завершувалася тим, що представники радикальних організацій заклали будівлю одного з телеканалів мішками з піском та обнесли центральний вхід колючим дротом. Уже в новому році медіа-холдинг «Вести Україна» попередив про підготовку операції на території бізнес-центру «Гулівер». 8 лютого керівництво «Вестей» повідомило про захоплення редакції. За словами керівництва, правоохоронці виносили з офісу речі, а камери внутрішнього спостереження були забризкані балончиками. В АРМА говорять, що офіс «Вестей» передали керівній компанії, й заперечують захоплення.
«Слово і Діло» дізналося експертну оцінку подій.
Політолог Кирило Молчанов, оцінюючи ситуацію із захопленням редакції видання «Вести» зазначив, що були наміри або закрити, або націоналізувати медіа-холдинг, тому що владу не влаштовує риторика редакції.
«Це навряд чи пов'язано з Гужвою. Він не має стосунку до них уже кілька років, щонайменше три роки. Це радше схоже на зачищення інформаційного поля перед майбутніми виборами в 2019 році. Привід просто вибрали господарський, що в них нібито конфлікт з орендодавцем їхнього поверху, а офіс під арештом. При цьомує рішення суду, що вони можуть там перебувати», – констатував експерт.
Він підкреслив, що з правової точки зору є багато питань, і поки незрозуміло, наскільки виселення з офісу можна вважати законним, якщо враховувати рішення суду.
«У кожному разі, це дійсно не поодинокий випадок. Така тенденція відображає ситуацію зі свободою слова», – додав він.
На його думку, тенденція така, що проблеми мають ЗМІ, які займають критичну позицію щодо влади.
Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко підкреслила, що якими б не були ЗМІ, в яких відбувалися такі речі, й із ким би вони не були пов'язані, така ситуація не є нормальною, адже це фактично тиск на ЗМІ.
«На жаль, законодавчо дуже складно врегулювати, що є засобом масової інформації, а що – засобом масової пропаганди. В нинішніх умовах обшуки у ЗМІ однозначно інтерпретуватимуться як тиск на ЗМІ. Як це можна врегулювати більш чітко законодавчо, поки не зовсім зрозуміло. І так уже є норми, головне – їх виконувати. Та й ЗМІ часто використовують маніпулятивні технології в ефірі. Всього не пропишеш. Звичайно, потрібно слідувати стандартам. Але все одно цим маніпулюють», – пояснила Тищенко.
Іноді навіть складно з'ясувати, хто ж є справжнім бенефіціаром тих чи інших ЗМІ, все це має бути прозорим, звернула увагу вона.
«Та й самі споживачі мають розрізняти інформацію», – додала вона.
«Адже обшуки проходять і в недержавних структурах, на підприємствах. Це питання взаємовідносин правоохоронних органів із різними суб'єктами господарювання», – резюмувала Юлія Тищенко.
Нагадаємо, Freedom House визнав Україну частково вільною країною.
Чому невдоволення місцем України в рейтингах Freedom House є безпідставним, читайте в авторському матеріалі за посиланням.