Ціни на продукти та інфляція: що приховує статистика

Олексій Дорошенкодиректор Асоціації постачальників торговельних мереж

Досить часто є сумніви у відповідності даних державної статистики України реальності. Підстави для цього дійсно є. З одного боку, постійні докори та сумніви, а з іншого – поступовий перехід на міжнародні стандарти.

Про це на своїй сторінці в Facebook написав голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, передає «Слово і Діло».

Він нагадав, що лише з 2015 року Держстат почав публікацію цін на головні продукти, товари та послуги. Порівнюючи статистику з побаченим у крамницях, ми робимо висновок, що вона не відповідає дійсності.

«У суспільства виникають питання щодо показника інфляції в нашій країні та окремих її складових, але показник зростання внутрішнього валового продукту в 2-3% ні в кого не викликає сумнівів. І правильно. Показник інфляції важливий для розуміння рівня життя та умов ведення бізнесу всередині країни, а ВВП є показником, який характеризує можливість виконувати зобов’язання щодо виплати зовнішніх боргів», – зазначив Дорошенко.

Тому якщо зовнішні арбітри не звертають увагу на можливі відхилення щодо показників для внутрішнього використання, то індикатор спроможності сплатити борги буде справжнім, підкреслив він.

Експерт нагадав, що після того, як Греція викачала гроші міжнародних донорів, усі кредитори отримали урок.

«У Греції займатися статистикою – все одно, що вийти на ринг, сказав голова грецького статистичного органу після відкриття кримінальної справи за оприлюднення справжньої статистичної інформації цієї країни», – додав він.

За його словами, залежно від того, за якою методикою рахувати, можна отримувати різні результати.

«СРСР завжди показував значно більше зростання економіки, ніж країни капіталістичного табору, – майже 6% щороку в першій половині 70-х років і більш ніж 4% – в другій половині десятиліття. У той час економіка Великої Британії іноді показувала нульове зростання, а в США – падала», – уточнив фахівець.

У другій половині 90-х років Сполучені Штати змінили методологію розрахунків і почали враховувати ще якість товарів, що споживаються країною.

«І це відразу продемонструвало світу «бурхливий» розвиток економіки, поки більшість країн не запозичили таку ж методику підрахунків», – пояснив він.

Економіст наголосив, що Греція, коли потребувала зовнішнього фінансування, змінила методику й внесла до розрахунку ВВП тіньовий сектор країни, отримавши +25% до попереднього року.

«У Гані за одну ніч внутрішній валовий продукт країни зріс на 60% завдяки оновленню методики. Тому інші країни Африки зараз також готуються до перегляду своєї системи. Тобто залежно від того, як рахувати, й від того, хто рахує, залежить, яким буде результат», – констатував він.

За його словами, в нашій країні використовується міжнародна методика підрахунків, але вже трохи застаріла. Її оновлення може дати інші результати, навіть трохи підняти рівень зростання економіки.

«Водночас відкритість Державної статистики України продовжує зростати, що іноді є підставою для критики», – резюмував Олексій Дорошенко.

Додамо, Держстат повідомив про зростання цін у 2018 році на 10,9% (січень-грудень). Саме таким став офіційний індекс споживчих цін в Україні.

Раніше «Слово і Діло» з'ясувало, на скільки за рік подорожчали продукти.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО