Законодавча база для цього є. Чому раніше не вносили? Голосів не було. Для того, щоб вносити законопроекти, потрібно бути впевненим, що в цьому є сенс. Якщо документ вносять і не ухвалюють, доведеться заново починати всю процедуру.
Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив економічний експерт, аналітик Борис Кушнірук.
«Є вся нормативна база, вона підготовлена давно. Провести її в парламенті, враховуючи більшість, яку має партія СН, не буде проблематично. Однак можуть проблеми з іншим. Все залежить від вибору моделі», – зазначив Кушнірук.
За його словами, розглядатимуть дві моделі. Перша передбачає, що купувати можуть усі, в тому числі іноземні компанії, друга – купувати можуть українські юридичні особи практично без обмежень. Тому тут важливо зберегти здоровий глузд і не перегнути палицю, дуже важливо, щоб були обмеження.
«Хоча б на першому етапі років на 20 мають бути обмеження щодо того, що купувати можуть лише фізичні особи-громадяни України з певними обмеженнями за обсягом землі. Наприклад, 200 гектарів на особу. Якщо ці обмеження будуть запроваджені, а є сподівання, що вистачить глузду не впроваджувати надто лібертаріанські підходи, то все буде гаразд. Все для відкриття ринку є», – пояснив він.
Також доречно спочатку продавати саме державні землі. Тим, у кого ці земельні паї є, таким чином ми дамо час, щоб вони побачили орієнтир у ціні. Потрібно, щоб продаж для фізичних осіб був відкритий за 2 роки. При цьому за 2 роки держава може вирішити питання для фізичних осіб, уточнив експерт.
«Якщо земля продається фермерам, то, наприклад, це може бути в розстрочку на 15-20 років. Питання того, що у фермера немає коштів, щоб купити землю, може бути легко врегульоване», – підкреслив він.
Крім того, потрібно, щоб не просто в кожній області, а в кожному сільськогосподарському районі були проведені аукціони, продавалася певна кількість земель. Це буде орієнтиром. Земля – це ресурс, який існує в конкретних кліматичних умовах. Тобто в одному районі ціна буде одна, а в іншій області – інша. Однієї ціни для всієї України не буде, додав фахівець.
«Таким чином, якщо спочатку просто влаштовувати аукціони з продажу земель у кожному сільгоспрайоні та задавати орієнтир показників вартості землі, то згодом це може сформувати можливість населенню продавати. Якраз 2 роки достатньо для врегулювання», – наголосив він.
«Потрібна модель, яка дозволить селянам продавати та купувати. Коли держава дає відстрочку на 20 років, це зрозуміло, а як забезпечити довгострокову пільгову програму кредитування для тих, хто купує? Це слід врегулювати. За 2 роки це реально», – резюмував Борис Кушнірук.
Додамо, Володимир Зеленський пообіцяв, що в 2019 році буде вирішене питання щодо зняття мораторію на землю, якщо у вересні вже буде сформований уряд.
Як чиновники проводили земельну реформу, «Слово і Діло» з'ясовувало в матеріалі «Мораторій на продаж сільгоспземель. Історія питання».
Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA