По всій Україні спостерігається дефіцит бензину. Останніми днями його брак помітили і в Києві. На АЗС встановлюють обмеження 10 або 20 літрів в один бак.
Про причини дефіциту бензину у Facebook написав директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.
За його словами, є три причини дефіциту.
Перша причина – зупинка Кременчуцького НПЗ. На його ресурсах ринок «протягнув» березень та половину квітня, пише Куюн.
Друга причина – проблеми з логістикою у Європі для доставки пального до України. «Бракує цистерн, а для бензовозів існує купа проблем різного характеру, у тому числі і брак самих бензовозів», – написав експерт.
Третя причина – збереження держрегулювання. «Через дефіцит оптові ціни стали вищими за роздрібні, а багато імпортних ресурсів, особливо ті, що везуть автотранспортом, також дуже дорогі. Дешевші не надходять у достатній кількості через пункт 2», – пояснив Куюн.
«Все більше станцій намагатимуться продавати пальне за ринковими цінами. Немережеві станції все більше ігноруватимуть «рекомендації» кабміну. Національні мережі, очевидно, утримаються від порушень цінової дисципліни. Але через дефіцит і неможливість «потрапити» під регульовані ціни вільний продаж пального скорочуватиметься, перетікаючи в «безготівкову» площину. Тобто бізнес, але кому дуже потрібно, матимуть змогу придбати паливо. Хоча ліміти при заправці діятимуть і для них», – розповів Куюн про можливий розвиток подій.
Також експерт пояснив, чому проблеми з бензином у Києві стали помітними лише зараз.
«Несподіванка у столиці пов'язана здебільшого з тим, що її трейдери намагалися забезпечувати у пріоритетному порядку. Як я розумію, у тому числі і на прохання центральної та місцевої влади. Але останнім часом у місто повернулося багато киян, споживання зросло. Великі мережеві компанії кажуть, що продають зараз стільки ж пального, як і тиждень, і два тому. Але якщо раніше цього вистачало на день, то зараз кілька годин», – написав він.
Нагадаємо, у травні минулого року уряд запровадив держрегулювання цін на пальне. Докладніше про це можна прочитати у матеріалі «Слово і діло».
Зазначимо, мешканців Києва просять без зайвої потреби не пересуватися містом через дефіцит пального.