Президент Литви Гітанас Науседа та прем'єр-міністерка Інгріда Шимоніте підтримали ідею повернення до України її чоловіків призовного віку, які проживають за кордоном.
Про це повідомляє литовське радіо LRT.
На думку Науседи, Україна повинна мати засоби та інструменти, щоб мотивувати «своїх молодих чоловіків служити батьківщині».
«Україна повинна мати свої мобілізаційні плани. Україна повинна мати засоби та інструменти, щоб запросити своїх молодих чоловіків служити своїй батьківщині. Ми повинні співпрацювати з Україною в усіх сенсах», - сказав президент під час дебатів на литовському радіо.
При цьому, прем'єр-міністр вважає, що Литва могла б зробити кроки для допомоги Україні, додавши, однак, що деякі заходи необхідно обговорити на рівні ЄС.
«Ми, напевно, могли б шукати якісь способи, щоб переконатися, що людина виконала свій мобілізаційний обов'язок або звільнена від нього, коли ми розглядаємо питання про продовження посвідки на тимчасове проживання. Але нам потрібно працювати не лише з українською владою, але й ширше, оскільки зараз ЄС має так званий тимчасовий захист для українців», - сказала Шимоніте.
Водночас, за даними Департаменту міграції, наразі немає правових підстав, які б зобов'язували Литву допомагати Україні в процесі мобілізації.
«Це політичне питання. Той факт, що Україна чи інша країна оголосила мобілізацію, не має на нас жодного впливу, згідно з нашим законодавством. Будь-яка реакція, якщо вона буде, буде політичним рішенням Литви», - сказала голова Департаменту міграції Евеліна Гудзінскайте.
Згідно з її словами, для виконання цих рішень в Литві «необхідно буде прийняти деякі національні законодавчі ініціативи. Проте далі виникне «величезне питання про те, як це буде сумісно з законодавством ЄС».
Нагадаємо, напередодні міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Каміш заявив, що його країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, щоб вони виконали свій громадянський обов'язок.
У МВС Німеччини заявили, що не планують позбавляти українських чоловіків статусу біженців.
Тим часом, чоловікам мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном, тимчасово не надають консульські послуги. Обмеження діятимуть до набрання чинності законом про мобілізацію, після послуги можна буде отримати, оновивши дані у ТЦК.