Щорічний парад перемоги на 9 травня тепер став трибуною для володимира путіна, щоб озвучити свою політичну програму, залякувати та критикувати Захід, а також виправдовувати вторгнення в Україну.
Про це пише The Wall Street Journal.
Видання зазначає, що майже через чверть століття з моменту першої промови 9 травня, риторика путіна змінилася. Тон став більш конфронтаційним та жорстким в міру погіршення відносин із Заходом.
Аналіз промов з 2000 року, зроблений WSJ, показав, що путін почав згадувати про Захід на параді перемоги тільки в 2022-му і з того часу робить це щороку. При цьому кількість згадок про мир скорочувалася, а останні два роки це слово путін практично не вимовляв.
Нацисти і нацизм, які колись згадувалися у виступах путіна лише через їхню історичну значущість, тепер все частіше згадуються у зв'язку з поточними подіями. Зокрема, російський диктатор необґрунтовано заявляє, що Україна «перебуває під контролем нацистів», щоб виправдати своє вторгнення.
Загалом у вчорашньому зверненні диктатор сім разів згадав нацизм чи нацистів.
Крім того, путін регулярно проводить паралелі між Другою світовою війною та війною проти України.
Якщо у минулих виступах путін високо оцінював спільні зусилля Радянського Союзу та Заходу у перемозі над нацистською Німеччиною, то зараз звинувачує Захід у «спотворенні правди про роль СРСР у Другій світовій війні».
Видання зазначає, що в порівнянні з періодом до повномасштабної війни парад на Червоній площі був скромнішим: у ньому, як заявили в Міноборони рф, взяли участь понад 9 тисяч військовослужбовців і 75 одиниць військової техніки (але за підрахунками незалежних ЗМІ, насправді техніки було менше).
Нагадаємо, під час вчорашнього виступу на параді путін знову пригрозив ядерною зброєю противникам росії.
На параді в 2023 році путін заявляв, що проти росії «розв'язана справжня війна», а «український народ став заручником злочинного режиму».
В 2022 році під час звернення на параді російський президент також здебільшого виправдовував вторгнення в Україну.