Швидке зростання тривалості життя, досягнуте у XX столітті, за останні три десятиліття різко сповільнилося.
Такими є результати дослідження, опублікованого в журналі Nature Aging.
У дослідженні розглядалися дані про очікувану тривалість життя при народженні, зібрані в період з 1990 по 2019 рік у регіонах, де люди зазвичай живуть найдовше – Австралія, Франція, Італія, Гонконг, Японія, Південна Корея, Іспанія, Швеція та Швейцарія. Також були включені дані із США.
Як йдеться у публікації, протягом двадцятого століття очікувана тривалість життя людини при народженні зросла в країнах з високим рівнем доходу приблизно на 30 років – переважно завдяки досягненням у галузі охорони здоров'я та медицини.
Але з 1990 року загальне поліпшення тривалості життя сповільнилося, констатували вчені: воно зросло лише на 6,5 років у період з 1990 до 2019 року.
«Наш аналіз показує, що ймовірність дожити до 100 років навряд чи перевищить 15% для жінок і 5% для чоловіків, що в цілому говорить про те, що якщо процеси біологічного старіння не будуть суттєво уповільнені, радикальне продовження життя людини в цьому столітті малоймовірне», – зазначають вчені.
Результати дослідження показують, що для того, щоб «100 років стали новими 80», необхідні радикально нові ліки, що уповільнюють процес старіння, а не більш ефективні методи лікування поширених смертельних захворювань, таких як рак, недоумство і хвороби серця.
«У сучасну епоху ми за допомогою громадської охорони здоров'я та медицини створили десятиліття життя, які б інакше не існували. Ці досягнення мають сповільнитися. Гра в довголіття, в яку ми граємо сьогодні, відрізняється від гри в довголіття, в яку ми грали сторіччя тому, коли ми рятували немовлят, дітей та жінок дітородного віку, і приріст тривалості життя був більшим. Тепер приріст невеликий, тому що ми рятуємо людей у віці 60, 70, 80 та 90 років», – розповів New York Times Джей Ольшанський, професор епідеміології та біостатистики в Університеті Іллінойсу в Чикаго, який керував дослідженням.
Він прогнозує, що максимальна тривалість життя становитиме близько 87 років: приблизно 84 для чоловіків та 90 для жінок — середній вік, до досягнення якого вже близькі кілька країн.
Нагадаємо, згідно з демографічною стратегією, схваленою Кабміном, середня тривалість життя в Україні в 2020 році склала 71,4 роки.
З інфографіки «Слово і діло» можна дізнатися, в яких країнах світу найвища та найнижча очікувана тривалість життя.
Також ми писали, у якому віці виходять на пенсію та скільки в середньому живуть громадяни у різних країнах світу.