Обіцянка політика
- Президент України
- Голова Ради національної безпеки і оборони України
Зеленський обіцяє добровільно піти у відставку, якщо коли-небудь порушить закон
Джерело
Результат
Оскільки частина громадянського суспільства* та президент** по-різному трактують обіцянку, то для початку варто навести фрагмент розмови між журналістом Щербиною (Щ.) та кандидатом Зеленським (З.), під час якої було виголошено цю та інші обіцянки:
«Щ. — Якщо Ігор Коломойський буде викритий, або журналістами, або силовиками у використанні деяких корупційних схем при вашому президентстві, ви підете у відставку, чи ні?
З. — Якщо ці корупційні схеми будуть зі мною пов'язані і я на цьому, не дай Боже, але цього ніколи не буде, і я на цьому буду заробляти, як те, що відбувалось з паном Свинарчуком і з паном Порошенком, вони партнери, вони обікрали армію... (перебив Щербина – ред.)
Щ. — Так і ви з Коломойським партнери.
З. — Почекайте. Ми говоримо про телевізійне партнерство? Ми зараз про що говоримо? Телевізійне партнерство, чи на життях людей заробляти гроші?
Щ. — Про бізнес-партнерство.
З. — Дивіться. Якщо я коли-небудь в житті порушу закон, я піду сам. Мені для цього вітання не потрібні.
Щ. — Тобто, за Ігоря Коломойського ви страждати не будете?
З. — Я взагалі страждаю тільки за свою сім'ю, чесно кажучи, думаю про свою сім'ю. А зараз йду на цей крок і думаю про Україну. Це без пафосу.
Щ. — Все-таки я хотів би повернутись і почути конкретну відповідь. Скажіть, будь ласка, правильно я розумію, що якщо трапиться те, що трапиться, і якщо це трапиться, Коломойський буде викритий у якій-небудь схемі, ви у відставку не підете?
З. — Ні, секундочку. Якщо Коломойський буде викритий, і будь-хто, чому відразу Коломойський, ну ладно.
Щ. — Я про ваших партнерів зараз.
З. — Почекайте. Я виходжу із бізнесу, по-перше. Я виходжу зі студії Квартал-95. Я не буду виходити 5 років, як хтось із якоїсь фабрики. Тому я фактично перестаю бути партнером. Увага! Тобто я вже не партнер? Немає до мене питань?
Щ. — Так і Гладковський не партнер Порошенку багато років. Вони розійшлись по бізнесу.
З. — Вони заробляють на крові. На армії вони заробляють, і в цьому вони партнери.», – далі було зауваження від ведучої про антиагітацію та інше запитання журналіста.
*Наприклад, петиція, яка зібрала 30208 голосів, із закликом до президента Зеленського виконати свою передвиборчу обіцянку і подати у відставку з посади Президента України через порушення закону. Раніше Зеленський поінформував НАЗК, що не задекларував велику суму доходів.
**Відповідь на цю ж петицію, у якій президент пояснює, що слова його обіцянки залишити посаду Президента України у разі свідомого порушення закону взяті із контексту розмови про неприпустимість існування корупційних схем в управлінні державою і його позиція з цього питання залишається незмінною.
________________________________________________________________________________
Водночас нагадаємо, що відповідно до статті 105 Конституції України, Президент України користується правом недоторканності на час виконання повноважень.
Щодо різних випадків порушення законодавства, в рамках перших двох років каденції:
1. Верховний Суд визнав протиправним указ президента Зеленського про скасування призначення Володимира Горковенка членом Нацради з питань телебачення і радіомовлення (див. джерело № 10);
2. Президент Зеленський особисто проінформував Національне агентство з питань запобігання корупції про порушення ним законодавства (!) у зв'язку з неподанням повідомлень про суттєві зміни в майновому стані (див. джерело № 6);
3. За матеріалами журналістських розслідувань було з'ясовано, що президент Зеленський незаконно надав керівнику Офісу президента Андрію Богдану держохорону (див. джерело №№ 7, 8, 9).
Як бачимо, протягом перших двох років каденції, спостерігалися випадки порушення законодавства президентом Зеленським, але громадянське суспільство так і не побачило очікуваної відставки, частина якого поставила підпис під відповідною петицією, тому статус «не виконано».