Обіцянка політика
Буславець у програмі уряду обіцяє демонополізацію та розвиток конкуренції на енергетичних ринках
Джерело
Результат
Для початку варто зазначити, що діяльність уряду з метою демонополізації та розвитку конкуренції на енергетичних ринках – це тривалий процес, що може стосуватися, як виробників, так і постачальників енергії, а успішність та результативність залежить від багатьох факторів. Теза програми уряду зобов'язує підтримувати таку діяльність щодо енергетичних ринків – на основі цього твердження здійснено верифікацію.
Як зазначає Європейська Енергетична спільнота у звіті від 23 листопада 2020 року, Україна у 2020 році досягла найбільшого успіху в реформуванні газового сектору. Перш за все цьому посприяло запровадження з 1 серпня 2020 року ринку газу для населення: населення може вільно змінювати постачальника; ціни на газ формує ринок (ціни на газ і для промисловості, і для населення прирівняні до цін у ЄС, і залежно від ситуації на ринку вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися).
Як пояснюють експерти, запуск ринку газу для населення, який активно лобіював НАК «Нафтогаз Україна», дозволив демонополізувати галузь і дав можливість споживачам самостійно вибирати постачальника. «Одна з переваг повноцінного ринку – конкуренція. Ще до 1 серпня населенню поставляли газ всього 37 компаній, більша частина з яких – так звані газсбути. Це монопольні постачальники газу у всіх областях країни. Але вже до кінця жовтня у газсбутів з'явилися 18 нових конкурентів», – підбивають підсумки перших трьох місяців газового ринку.
Щодо комерційного обліку ресурсів – у період перебування Ольги Буславець на посаді в.о. міністра енергетики, норма про те, що з 1 січня 2021 року споживачам, у яких немає лічильників, газ постачати не будуть, залишалася чинною, також інших змін у закон «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не вносили. Це дає підстави вважати, що «відкату назад» у цьому напрямку не було.
Враховуючи те, що у період перебування Ольги Буславець на посаді в.о. міністра енергетики уряд забезпечував демонополізацію та розвиток конкуренції на газовому ринку, разом із комерційним обліком ресурсів, обіцянці присвоєно статус «виконано».