Росія протягом кількох місяців стягує війська до кордонів України. За оцінкою Міністерства оборони, зараз уздовж кордону зосереджено 140 тисяч російських військових, при цьому ударних груп там немає. Незважаючи на заспокійливі заяви української влади про те, що загрози повномасштабного наступу Росії немає, на Заході її розцінюють як «цілком ймовірну» і кажуть, що РФ готова напасти на Україну буквально «завтра». На основі прогнозів аналітиків та злитих даних розвідок західні ЗМІ складають можливі сценарії цього вторгнення та війни. Докладніше про них – у матеріалі «Слово і діло».
Washington Post, CNN, The Guardian, New York Times: можливий привід для вторгнення в Україну
Одразу кілька західних видань повідомили, що Росія може створити неправдивий привід, щоб виправдати вторгнення в Україну – фейкове відео.
Видання The New York Times з посиланням на високопосадовців Білого дому та інших посвячених осіб написало, що Росія має намір поширити фальшиве відео, щоби звинуватити Україну в геноциді російськомовного населення. Потім, користуючись обуренням суспільства, виправдати напад або заклик «ДНР» та «ЛНР» до введення російських військ.
Відео, як стверджують джерела, було би ретельно продуманим – з використанням графіки, постановними кадрами наслідків вибухів, трупами, фальшивою українською військовою технікою. New York Times, CNN і The Guardian повідомили, що на відео показали б безпілотники Bayraktar турецького виробництва, які беруть участь в «атаці».
Джерела Washington Post повідомили, що план схвалено на найвищому рівні в Москві.
У Державному департаменті США підтвердили, що за даними розвідки Росія планує інсценувати атаки українських військових як привід для вторгнення. І один із сценаріїв – саме фейкове відео.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав, що США передали Україні ці дані розвідки ще до публікації у ЗМІ. «Те, що було оприлюднено, нас не дивує. Ми з 2014 року бачили багато підступних дій Росії, ми бачили, що вони ні перед чим не зупиняються, коли намагаються щось підробити та звинуватити у чомусь Україні. У цій ситуації дуже важливо, що будь-які наміри Росії виводяться на світло, і нам вдається їх зривати», – сказав Кулеба.
Reuters та New York Times: сценарії нападу Росії
14 січня після невдалих переговорів між США та Росією видання Reuters опублікувало чотири сценарії нападу Росії на Україну, які розглядають на Заході. За даними видання, у США вважають, що Росія може вторгнутися до нашої країни вже у січні. Як бачимо, цей прогноз не справдився.
Перший сценарій – ескалація на Донбасі. Росія може розширити бойові дії на Донбасі, використовуючи підтримуваних нею бойовиків «ДНР» та «ЛНР». А після відповіді української армії ввести війська для допомоги «республікам». За цим сценарієм головною метою Росії будуть прибережні райони України на Азовському морі.
Другий сценарій – напад із боку Криму. Росія може розпочати наступ з боку окупованого півострова та захопити територію аж до Дніпра, який стане природною перешкодою для контрнаступу. Операція може розпочатися з артилерійських, ракетних та авіаційних ударів по українських підрозділах на півдні, а підрозділи спецпризначення можуть захопити мости та залізничні вузли. Росія також може забезпечити контроль над каналом, який постачав Крим прісною водою.
Третій сценарій – множинна атака. Росія може вторгнутися в Україну одразу з усіх можливих напрямків – Криму, ОРДЛО, Білорусі, східного кордону.
Четвертий сценарій – ракетні удари чи кібератаки. Росія може завдати ракетних ударів або скоїти кібератаки, націлені на об'єкти критичної інфраструктури.
The New York Times повідомляло інформацію із закритих зустрічей у Конгресі США. Там, за даними видання, обговорювали такі сценарії російського вторгнення:
державний переворот та повалення влади Володимира Зеленського;
анексія частини Східної України, подібно до захоплення Криму у 2014 році;
проголошення на Донбасі незалежної республіки або вторгнення на Донбас із подальшою анексією усієї східної частини країни.
Найагресивніший варіант – спроба Путіна захопити всю країну, включаючи столицю.
Чиновники США, як пише NYT, вважають, що Путін може розпочати діяти у другій половині лютого.
Reuters, Washington Post та Fox News: оцінка можливих втрат під час війни
Кілька днів тому, 5 та 6 лютого, видання Reuters, Washington Post та The New York Times повідомили, що Росія вже зосередила 70% сил, необхідних для повномасштабного вторгнення в Україну.
Крім того, за даними Reuters, РФ продовжує передислоковувати додаткові батальйонні тактичні групи: за останні кілька тижнів їхня кількість у прикордонному регіоні зросла з 60 до 83. Ще 14 груп перебувають у дорозі.
The Washington Post з посиланням на джерела в американській розвідці писало, що більш як 62 тисячі російських військових вже готові до потенційної атаки. А станом на 4 лютого біля кордонів України було сконцентровано 83 тактичні групи.
Джерела Reuters також назвали можливі терміни початку вторгнення – з 15 лютого до кінця березня. Нібито в цей період погодні умови «дозволять російським військовим здійснити механізовані операції на бездоріжжі». Втім, прогноз погоди на найближчий місяць свідчить про те, що морозів в Україні не буде – буде мінімальна плюсова температура.
За словами офіційних осіб США, якщо раптом Росія вирішить вторгнутися до Києва, то столиця впаде протягом кількох днів.
Повномасштабне вторгнення, пише Reuters із посиланням на джерела, призведе до великих жертв. Україна може втратити від 5 тисяч до 25 тисяч військових, Росія – від 3 до 10 тисяч. Втрати серед цивільного населення можуть становити від 25 тисяч до 50 тисяч. І, звичайно, вторгнення спровокує потік мільйонів біженців та переселенців до Європи.
The Washington Post з посиланням на джерела серед американських військових та розвідників пише, що російське вторгнення призведе до захоплення Києва за два дні. А внаслідок нападу можуть загинути до 50 тисяч мирних жителів. Кількість біженців через гуманітарну кризу може становити до 5 млн людей.
Своєю чергою телеканал Fox News з посиланням на джерела в Конгресі США повідомляв, що Київ у разі нападу Росії може впасти за 72 години. Втрати України при вторгненні можуть становити до 15 тисяч військових, Росії – до 4 тисяч військових.
BILD: сценарій окупації України Росією
Німецька газета BILD опублікувала отриманий від розвідки детальний план того, як Росія планує окупувати Україну, якщо повномасштабне вторгнення виявиться успішним.
Вторгнення, пише видання, може розпочатися вже у лютому (загалом, не пізніше березня). Кінцева мета атаки та окупації України – створення нової «союзної держави». Над планом працюють ФСБ та уряд Росії, вони готують проросійські групи для розгортання в Україні та «вербують українських політиків».
Перший етап сценарію – захоплення міст. BILD пише, що російська армія планує оточити і брати в облогу великі міста України відразу після придушення опору армії.
У результаті в містах з'являться осередки російських спецслужб та лояльні до Путіна політики. Вони встановлять у містах проросійську владу, а потім домовляться про капітуляцію та здадуть міста російським окупантам. Таким чином, усі ключові міста України «мирним шляхом» перейдуть під контроль РФ.
Другий етап – скликання «народної ради» замість парламенту. Після капітуляції великих міст режим Путіна планує створити так звану «народну раду» – фіктивну Верховну раду, яка складатиметься з «представників, які раніше були обрані російськими спецслужбами».
«Народна рада», своєю чергою, створить маріонетковий проросійський уряд, який керуватиме Україною у повній залежності від Росії.
Все це за задумом має супроводжуватись пропагандистськими зусиллями російських ЗМІ.
Третій етап – «концтабори» для супротивників режиму. Наступне завдання – зламати опір мільйонів українців проти російської окупації. Для цього, як випливає із секретного звіту, в окупованій Україні оголосили би режим надзвичайного стану, а українців, які виступають проти режиму, відправили б до таборів.
Решта населення була би придушена терором проросійських спецслужб.
У результаті в Україні мали б провести референдум про приєднання до Росії.
Нагадаємо, раніше «Слово і діло» писало, яку військову допомогу надали Україні союзники.
На карті можна переглянути, скільки бомбосховищ в обласних центрах України.
Олександра Худякова, спеціально для «Слово і діло»
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»